Staré pivovary jsou vhodné <span>pro kulturní centra</span>

Relax
11. 5. 2010 15:01
Bývalé pivovary nahrazují kulturní centra (Ilustrační foto).
Bývalé pivovary nahrazují kulturní centra (Ilustrační foto).

Bývalé pivovary nahrazují kulturní centra (Ilustrační foto).Staré pivovary, které většinou skončily vinou globalizace výroby piva, jsou nejvhodnějšími objekty pro přestavby na kulturní centra. Zaznělo to na mezinárodním diskuzním fóru To beer or not to beer, které má vést ke vzniku mezinárodní sítě spojující revitalizované pivovary celého světa.

Plzeň chce s tímto projektem usilovat o získání prestižního titulu Evropské hlavní město kultury 2015, řekl ČTK umělecký manažer kandidátského týmu Roman Černík, který nabídl centrům v pivovarech výměnu programů a inspirací.

ČTĚTE TAKÉ: Solární elektřina dostala další ťafku

"Až 40 procent pivovarů v Evropě se přestavuje na kulturní centra. Je to časté i v malých obcích. Odpovídá tomu jejich velikost a členitost," řekl architekt Milan Svoboda, ředitel projektu kandidatury.

V Česku už je konvertováno 30 bývalých pivovarů."V Česku už je konvertováno 30 bývalých pivovarů," řekla odbornice na prezentaci kultury Alexandra Brabcová, která hledá nové cesty pro galerie, muzea i průmyslové objekty. Jsou využívány jako developerské, zejména bytové projekty, pro průmysl, a jako kulturní domy a místa setkávání. Například centrum ilustrace v písecké sladovně, evropské školicí centrum YMCA v Litomyšli, Regiocentrum v Hradci Králové a galerie v Lounech.

Investor by měl podle Brabcové odstranit necitlivé přístavby, zachovat památku jako historickou dominantu, udržet proporci mezi starým a novým a využít tento velký prostor pro rozvoj. Plzeň chce mít centrum v bývalém pivovaru Světovar, který sloužil jako kasárna a nyní patří radnici. "Projekt je modelem, jak se má město hlásit ke svému industriálnímu a kulturnímu dědictví," dodala Brabcová.

Až 40 procent pivovarů v Evropě se přestavuje na kulturní centra.Podle Černíka už město rozhodlo, že velká část pivovaru bude určená kultuře. Má tam být muzeum designu a životního stylu, ateliéry pro vysokoškoláky, prostor pro prezentaci nových a osobitých projektů a zkušebny a ateliéry místních komunit. Černík už v Plzni vytvořil projekt Johan centra sídlícího v bývalém nádraží, které je členem Trans Europe Halles, sdružující kulturní a sociální centra pracující ve starých průmyslových objektech.

ČTĚTE TAKÉ: Na Plzeňsku se staví. Mnohem víc než loni

"V každém normální evropském městě je nějaký takový prostor," dodal. Světovar je podle něj velký areál na zajímavém místě a uzavřený, takže by tam mohlo vzniknout něco jako německé Kultur Quartier s kavárnami, obchůdky a butiky.

Umělci nyní dávají dohromady ideu a organizační strukturu Světovaru, jenž má podle Svobody šest hektarů, které nemohou být naplněny pouze kulturou. "Útvar koncepce a rozvoje města koncem května vyhlásí soutěž na architektonickou studii," řekl Svoboda. Velmi hrubý odhad nákladů na kulturní centrum je 100 milionů Kč. Díky integrovanému plánu rozvoje už má Plzeň blokovány peníze v evropském programu ROP. Podle Černíka se dále připravuje projekt na provoz a financování.

Trend revitalizací existuje podle Černíka v Evropě už 30 let, začal v Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a Německu. Jde o vojenské objekty, textilky, hutě, ale hlavně pivovary. Heineken experience v Amsterodamu je podle Brabcové turisticky extrémně populární a součást Evropské stezky kulturního a průmyslového dědictví, jehož členem je Plzeňský Prazdroj. V Bruselu vzniklo z pivovaru centrum pro výtvarníky s varnými tanky, v centru pro umění v Osnabrücku funguje televize, kde natáčejí občané. V řadě center fungují lokální rádia.

Foto: ČTK, Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ