Stavba <span>mrakodrapu Gazpromu</span> v Petrohradu dostala zelenou
Relax
7. 10. 2009 08:08Dílo ze skla, betonu a oceli má stát asi 34 miliard korun.
"Sklem obložená budova o 77 poschodích bude mistrovským dílem architektury, na něž budou příští generace hrdé," řekla Matvijenková v televizním komentáři. Odpůrci ale vidí věc jinak. "Dnes gubernátorka nepodepsala dekret, ale rozsudek pro sebe samotnou a pro svou reputaci u obyvatel města," prohlásil Maxim Reznik, šéf městské organizace liberální strany Jabloko. Označil dekret za protizákonný a vyzval Petrohraďany, aby se realizaci projektu "pevně postavili".
ČTĚTE TAKÉ: Dominantou Petrohradu se stane mrakodrap Gazpromu
Právě dekret gubernátorky totiž poskytuje stavbě výjimku z pravidla, podle něhož nesmějí v Petrohradě vznikat stavby vyšší než sto metrů, aby nenarušily výjimečné historické panorama města. Mrakodrap dominující Ochta-centru, jak je připravovaný komplex nazýván, má být vysoký 403 metry.
UNESCO hrozí vyškrtnutím
UNESCO již varovala, že výstavba mrakodrapu může vést k vyškrtnutí Petrohradu ze seznamu památek světového kulturního dědictví. Výhrady ale přicházejí i z ruského odborného prostředí, například z úřadu na ochranu památek. "Znepokojení vědecké a tvůrčí veřejnosti" vyjádřilo také ruské ministerstvo kultury.
"Zdá se, že pozemek pod budoucím mrakodrapem leží v nějaké jiné zemi," prohlásil šéf svazu architektů Andrej Bokov, který projekt považuje za "zbytečný a krajně riskantní". Málo nadšení vzbuzuje připravovaná stavba i u řadových Petrohraďanů. Podle svého vzhledu už mrakodrap dostal přezdívku "kukuřičný klas" nebo "zapalovač na cigarety".
Dílo ze skla, betonu a oceli má stát 60 miliard rublů (asi 34 miliard Kč). Náklady původně měla platit petrohradská radnice jako bonus za přestěhování ropného koncernu Gazpromněft i s daňovými výnosy do města nad Něvou, ale v krizi je na sebe vzal státní monopol, jakkoli se nyní potýká s poklesem cen plynu a vývozu této komodity.
Visualizace: www.wmf.com, www.rferl.org
Autor: ČTK