Úsporný krystalek<span> ve stínu Matterhornu</span>

Relax
15. 10. 2009 17:21
Nová horská chata pod Monte Rosou připomíná ledový krystalek.
Nová horská chata pod Monte Rosou připomíná ledový krystalek.
Fasádu horské chaty kryje speciální aluminiová folie.Útulná chata, jež obstojí v extrémních podmínkách velehor a není přitom ekologickou katastrofou pro okolí, nemusí být nutně ze dřeva a kamene. Neocenitelným pomocníkem v boji za zelenou planetu mohou být také moderní technologie a hi-tech materiály.

Inspirací může být například inovativní alpská chata od ETH Zurich (Swiss Federal Instiute of Technology) a SAC (Swiss Alpine Club), jež byla na sklonku září slavnostně zprovozněna na úpatí hory Monte Rosa v jižní části švýcarských Alp.

Působivý kousek moderní architektury, jenž úsporným tvarem a lesklou hi-tech fasádou z aluminiové folie připomíná krystalek ledu třpytící se na slunci, je výjimečný hned v několika ohledech. Ačkoli se nová chata (původní Monte Rosa Hut byla postavena pod Monte Rosa ve výšce 2,795 m. n. m. již v roce 1895) nachází nad proslulým lyžařským střediskem Zermatt, přesněji ve výšce 2883 metrů nad hladinou moře, obejde se prakticky bez přípojek.

ČTĚTE TAKÉ: Nová perla v Oslu: skokanský můstek Holmenkollen
                        Cortenová vyhlídka na míru velehorám

Energii potřebnou k provozu a vytápění (až 90 procent) si dokáže novostavba vyrobit sama ze slunečních paprsků prostřednictvím solárních panelů. Právě z tohoto důvodu se také stala vlajkovou lodí projektů ETH, které cílí na úsporu energie a moderní technologie v oblasti bydlení. Podobné je to s vodou. Životodárnou tekutinu stékající z tajících ledovců lapají během léta speciální zásobníky na vodu, které se nacházejí 40 m nad chatou. Udržet čistou ji pomáhá mikrofiltrační systém založený na bakteriích.

Pod dohledem počítače

Turistům bude chata sloužit od března přístího roku.Pětipodlažní chata, v jejímž srdci se ukrývá kulatý interiér kompletně obložený dřevem, je prošpikována nejnovějším softwarem od ETH. Programy kontrolují nejen správný chod zařízení na úsporu energie, ale dohlíží také na meteorologickou stanici a rezervační systém chaty. Data jsou následně přenášena do počítače v ETH, který na základě vstupních dat vypočítá nejvýhodnější energetickou konfiguraci.

Ačkoli je chata již v provozu, prokřehlí turisté se v jejích útrobách ohřát zatím nemohou. Šanci dostanou až příští rok v březnu, kdy bude stavba slavnostně zpřístupněna pro veřejnost. Milovníci velehor zde budou moci složit hlavu na některé z celkem 120 postelí. Stavba chaty vyšla celkem na 6,3 milionu dolarů (tedy asi 110 880 000 korun).

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ