Po devětačtyřicáté se v Miláně otevřely dveře do světa designu. Gigantické přehlídky se účastní designové ikony jako Philippe Starck a Marcel Wanders, ale také stovky drobných studií, značek a osobností z celého světa.
Letos se do Milána chystá 2499 subjektů, které na ploše 530 tisíc metrů čtverečních ukáží světu své designové nápady z oblasti nábytku, svítidel, textilu, kuchyňských spotřebičů či interiérových dekorací.
ČTĚTE TAKÉ: Vyšňořené bicykly očima českých designérů
Veletrhu se každoročně účastní na 400 tisíc návštěvníků z řad odborníků, designérů, architektů, kunsthistoriků, novinářů i laické veřejnosti. Firmy zde prezentují a „odtajňují" svoje novinky pro nadcházející sezonu. Z Česka do Milána míří studenti VŠUP a několik studií, značek a designérů.
Tematicky rozdělené přehlídky hostí veletržní palác RHO Fiera, ostře sledovaným místem je každý rok Zona Tortona, situovaná na industriálním předměstí kolem ulice Via Tortona. Designem ožívá celé město, dvory a dvorky zaplňují výstavy studentského či alternativního designu.
Nejdůležitější přehlídkou veletrhu je každoročně Salone Internazionale del Mobile zaměřená na interiéry a Salone del Complemento d‘ Arredo představující novinky v oblasti nábytku a doplňků.
Výstava s názvem Eurocucina FTK představuje novinky z oblasti kuchyně a kuchyňských spotřebičů a Salone Internazionale del Bagno vše, co se týká designu koupelen. Velký zájem každoročně vzbuzuje přehlídka mladých tvůrců Salone Satelite, které se letos zúčastní 700 designérů a 24 uměleckých škol.
Jedním z důležitých témat letošního ročníku je otázka, jak design ovlivnila světová ekonomická krize a jak se s ní vypořádali výrobci tradičně luxusních a extravagantních značek. Veletrh potrvá ode dneška do 19. dubna.
Foto: Profimedia