Autem do Itálie: v Německu turisty zdrží <span>opravy dálnice</span>

Relax
14. 6. 2010 12:00
On-line deník Týden.cz radí turistům.
On-line deník Týden.cz radí turistům.

Itálie rovněž patří k velmi oblíbeným cílům českých turistů.Pokud nebudete mít svůj vůz v perfektním technickém stavu, můžete se na cestě do Itálie nečekaně zdržet v Německu. Tamní policisté totiž mohou řidiči nařídit, aby své auto nechal přímo v Německu opravit, a do té doby jej ze země nepustí. O této a dalších překážkách na cestě k moři se dočtete v posledním dílu krátkého seriálu on-line deníku TÝDEN.CZ Autem na dovolenou.

Itálie s nabídkou přímořských, ale i horských letovisek rovněž patří k oblíbeným cílům českých turistů. A také tato země je podobně jako Chorvatsko ve slušné dojezdové době pro cestu vlastním vozem. Jako příklad vybrala redakce ve spolupráci s Ústředním automotoklubem České republiky (ÚAMK) trasu vedoucí přes Německo a Rakousko, konkrétně z Prahy přes Plzeň, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Inntal, Kufstein, Innsbruck, Brenner, Modenu a Bolognu až do Rimini, největšího přímořského letoviska Itálie s památkami ještě z dob Římské říše. Podrobnou mapu trasy o celkové délce zhruba jedenáct set kilometrů najdete ZDE.

PSALI JSME: V italském vinařském srdci studují gastronomové

Kamenem úrazu by na této trase do Rimini mohl být průjezd Německem. Letos v létě tam mohou zahustit dopravu rozsáhlé stavební práce na dálnici A8. "Mezi Stuttgartem a Mnichovem očekávejte komplikace. A to především v úseku od Augsburgu na Mnichov, kde jsou hlášena tři dlouhodobá omezení," upozornil Filip Hoffmann z ÚAMK.

Ceny benzínu a dálničních známek.

 Německo - dopravní předpisy
 

Nejvyšší povolená rychlost (pro osobní auta) - v obci 50 km/h, mimo obec 100 km/h

Na dálnicích a dvouproudých silnicích je doporučená rychlost 130 km/h.

Dálniční známky nejsou potřeba a neplatí se ani za průjezd tunely nebo přes mosty.

Svícení ve dne není povinné.

"Mezi obcemi Adelzhausen a Sulzemoos je do konce července uzavřen v obou směrech jeden jízdní pruh kvůli opravě povrchu vozovky. Délka rekonstruovaného úseku je zhruba sedm kilometrů," upřesnil. "Dále je kvůli stavebním pracím mezi obcemi Neusaess a Friedberg snížena až do konce září maximální povolená rychlost na osmdesát kilometrů za hodinu. Tento úsek je také asi sedm kilometrů dlouhý. V části dálnice o délce osm a půl kilometru je ještě omezen provoz a snížena nejvyšší povolená rychlost na osmdesát kilometrů za hodinu mezi obcemi Friedberg a Adelzhausen. Toto omezení potrvá do konce srpna," vypočítával Hoffmann.

Nejenom stavby a opravy silnic ale mohou zkomplikovat cestu přes Německo. Podle českého ministerstva zahraničí jsou němečtí policisté hodně hákliví na technický stav vozidel. A pokud při kontrole najdou nějakou závažnou technickou závadu, mohou nejenom uložit pokutu, ale také trvat na tom, aby řidič nechal auto opravit ještě v Německu. A do chvíle, než bude závada odstraněna, navíc mohou vůz zadržet.

Do Itálie se může motorista vydat i přes Vídeň.O své auto se může český řidič neznalý poměrů v Německu připravit i obyčejnou klukovinou. Policie může vůz zabavit třeba v případě, když motorista sprostě nadává nebo používá hanlivá gesta a následně odmítne zaplatit zálohu na pokutu. Jestli se bude chtít někdo z tohoto nebo jiného důvodu Německu vyhnout, může jet do Itálie přes Rakousko. "Můžete zvolit i trasu na Vídeň. A když se dostanete až ke Grazu, drtivá většina turistů pak jede dál na Maribor a Záhřeb, takže těm, co míří do Itálie přes Klagenfurt a Villach, se už jede pohodlně," naznačil Miroslav Preclík z ÚAMK.

V Německu se za dálnice neplatí a v Itálii jen za ujeté kilometry

 Itálie - dopravní předpisy
 

Nejvyšší povolená rychlost (pro osobní auta) - v obci 50 km/h, na dálnici 130 km/h, na silnici pro motorová vozidla 110 km/h a na silnicích druhé třídy 90 km/h

Řidiči začátečníci, kteří mají řidičský průkaz méně než tři roky, musí na dálnici dodržovat maximální rychlost 110 km/h a na rychlostních silnicích 90 km/h.

Svícení ve dne je povinné mimo obce.

Jízda přes Německo má jednu velkou výhodu - nic nestojí. Přesněji řečeno, řidiči osobních aut neplatí žádné dálniční poplatky ani mýtné za průjezd přes mosty či skrz tunely. V Rakousku jsou dálniční známky povinností a desetidenní přijde na 7,90 eur, tedy něco přes dvě stě korun. Na italských dálnicích řidič nemusí kupovat známku, ale stejně za průjezd zaplatí. Poplatky se hradí na mýtných branách podle typu vozu a počtu ujetých kilometrů. Na trase uvedené v příkladu by řidič při cestě do Rimini a zpět projel v Itálii za mýtné v přepočtu asi 1700 korun. A za benzin by jezdec s autem, které má průměrnou spotřebu sedm litrů na sto kilometrů, nádrž o objemu 42 litrů a jezdí na Natural 95, utratil na cestě tam i zpátky dohromady přibližně necelých pět tisíc. Počítat ale musí ještě se čtyřmi stovkami korun za průjezd rakouskými tunely.

Další podrobnosti a užitečné informace najdou zájemci například na internetových stránkách Ústředního automotoklubu www.uamk.cz nebo společnosti Autoklub Bohemia Assistance www.aba.cz.

Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ