Sytě barevné, téměř půl století staré fotografie New Yorku a jeho obyvatel vystavuje pražská galerie Leica. Dosud nepublikované snímky českého fotoreportéra Jana Lukase vyjadřují fascinaci městem a zobrazují život v newyorských ulicích tak, jak jej dnes ukazují staré americké filmy.
Když Jan Lukas v roce 1966 emigroval do Ameriky, bylo mu více než padesát let. Fotografii se ale věnoval už od roku 1927, v meziválečné době se proslavil jako všestranný dokumentarista. Pro jeho budoucí osud bylo rozhodující angažmá u zlínské firmy Baťa, působil jako kameraman a podílel se i na zrodu tamních filmových ateliérů.
V sedmdesátých a osmdesátých letech Lukas spolupracoval hlavně s politickým komentátorem Williamem Buckleym jr. Při jeho televizních show fotografoval nejvýznamnější osobnosti americké politiky i kultury a následně snímky publikoval v National Review. Portrétoval ale také představitele české komunity, emigranty, spolupracovníky Rádia Svobodná Evropa a Hlasu Ameriky.
Fotografoval i návštěvníky z vlasti. Roku 1968 doprovázel a fotografoval mladého Václava Havla při jeho putování za osobnostmi českého exilu. Fotografickou činnost Lukas ukončil ve zlomovém okamžiku české historie, ve dnech, kdy Havel jako tehdy nově zvolený československý prezident navštívil Bílý dům a pronesl projev v Kongresu Spojených států.
Druhou, menší část výstavy tvoří černobílé portréty a momentky, dokumentující život komunity českých umělců a intelektuálů, kteří v New Yorku žili a zmínky o jejichž existenci do tehdejšího Československa pronikaly jen prostřednictvím zahraničních rozhlasových stanic nebo pašované exilové literatury.
Dosud nepublikované fotografie poskytla autorova dcera Helena. Výstava s názvem Newyorský deník 1966-1990 probíhá v pražské galerii Leica od pátku do 17. června.