Do Tišnova na Brněnsku letos v létě lákala turisty cesta hrdelního práva lemovaná kamennými stélami sedmi hříchů, která zájemce provádí po historických místech spjatých s přísnými tresty za dávné zločiny. Město ji otevřelo na konci července, sdělila Eliška Špačková z Turistického informačního centra v Tišnově. Přesná čísla o návštěvnosti nesdělila.
"O stezku je opravdu velký zájem. Lidé chodí, ptají se, berou si brožury, zajímají se i o mobilního průvodce, kterého jsme k tomu vytvořili," uvedla Špačková. Přesná čísla však město nezná, stezka není nijak zpoplatněná, vede navíc přes město, a tak nemá omezenou otevírací dobu.
Cesta hrdelního práva je dlouhá tři kilometry a vedle letáků turisty navede stejnojmenná mobilní aplikace. Obsahuje například mapu, fotografie, základní informace o sedmi zastaveních nebo možnostech, kde se občerstvit. Aplikace je spuštěna pro operační systémy Android i iOS, město má k dispozici také samostatnou interaktivní on-line mapu s trojrozměrnými modely sochařských děl, která znázorňují jednotlivé hříchy.
Základním impulzem pro projekt Cesty hrdelního práva bylo objevení základů historické šibenice na vyvýšenině nad Tišnovem pod kopcem Klucanina. Tým odborníků provedl základní archeologický průzkum a našel lidské ostatky a další artefakty, které se vážou k tišnovské šibenici. Zájem o tyto historické objevy společně s odkrýváním skutečných právních případů končících popravou vedl k myšlence turistického zpřístupnění a úpravě místa, kde šibenice stávala.
Zároveň s tím měla být připomenuta místa, která se vázala k aktu útrpného práva a také k cestě odsouzencově. Vedla od radnice, kde bývala šatlava, okolo katovny, dále k dávno zbourané kapli svaté Anny, kde se odsouzení mohli rozloučit s tímto světem, a posléze do kopce lesem na šibeniční vrch.
Cestu nyní lemuje sedm kamenných stél, které představují sedm smrtelných hříchů. Právě ty vedou podle autora projektu Miloše Sysla k páchání zločinů. Stezka má tak nejen naučný, ale i mravně výchovný podtext. "Středověký člověk chápal symboliku vyjádření toho daného hříchu. U závisti je třeba netopýr, u lakomství liška. Okov, který bude v každé stéle, znázorňuje připoutání člověka ke konkrétnímu hříchu," vysvětlil Sysel.
U posledního zastavení ale lidé šibenici nenajdou. Místo ní se Sysel s kolegy rozhodli na místě poprav postavit kapli. Ta podle Špačkové zatím stojí pouze částečně. Základy jsou hotové, ale dokončena prozatím není. Peníze se na ni vybíraly ve veřejné sbírce.