Do posledního <span>ráje na zemi</span> - na Andamanské ostrovy

Relax
9. 1. 2009 07:00
Letecký pohled na Andamany - Nikobary.
Letecký pohled na Andamany - Nikobary.

Letecký pohled na Andamany - Nikobary.Říká se, že ráj na zemi neexistuje. Nesouhlasím. Navštivte Andamanské ostrovy a změníte názor. Nádherné pláže s téměř bělostným pískem, průzračné, tyrkysové moře s fantastickými korálovými útesy, neuvěřitelný podmořský svět, slunce, palmy a vy. Jen vy. Máte-li možnost, neváhejte, než to všechno komerční turismus za pár let zničí.

Andamanské ostrovy leží asi 200 kilometrů od thajských břehů, ale patří k Indii. Jsou ideálním místem pro potápění i bezstarostné lenošení na pláži, ale setkáte se tu s absencí civilizačních vymožeností. Zbytky domorodců v džungli na jednotlivých ostrovech se dodnes Tradiční rybolov, ilustrace z roku 1890.brání styku s civilizací. Žijí ještě na úrovni doby kamenné - rozdělávají oheň třením dřívek, loví luky a šípy, rybaří na kanoích vydlabaných z jednoho kusu kmene. A občas střílejí otrávenými šípy na vozidla indických přistěhovalců.

Turisté mají zatím přístup na ostrovy velmi omezen, smíte zůstat jen měsíc a kromě víza potřebujete speciální povolení, které není jednoduché získat. Indie totiž používá některé ostrovy jako vojenské základny. Po příjezdu se musíte zaregistrovat na policejní stanici, kde také dostanete kartičku s vymezením ostrovů a oblastí, které smíte navštívit. Pozitivem je, že ostrovy a okolní vody jsou pod radarovým dohledem indické armády, a tak masový Pro místní rybáře je moře dokonalou zásobárnou rybrybolov a aktivita rybářů tady nehrozí.

Díky přímluvě Christophera Edwardse získala skupinka českých potápěčů možnost navštívit ostrov Narcondam. Jen si představte ten adrenalin, nikdo tu před nimi nebyl. Nikdo se tu nikdy nepotápěl, nejsou žádné mapy, žádné záznamy, popisky. Nevíte, co vás čeká, ale zklamáni rozhodně nebudete. Před vámi je neopakovatelný zážitek.

Sépie potkáte při potápění velmi častoNikde nikdo, v dohledu žádná loď. Oceán je každým okamžikem na stejném místě úplně jiný, kolem vás dvoumetroví tuňáci, manty, žraloci, ploskozubci, rejnoci, hejna chňapalů a chrochtalů, obrovské trnuchy a samozřejmě langusty. Kam se podíváte korály a hvězdice všech možných barev a tvarů. Všechny dojmy popsat nelze. Prostě úžasné a nezapomenutelné.

Památka: věznice

Cellular Jail, bývalé vězení v Port BlairuCentrem ostrovů je hlavní a vlastně jediné město Port Blair, kde vyřídíte všechny dokumenty. Za zmínku stojí především Cellular Jail - historická památka Andaman. Je to vězení ve tvaru šesticípé hvězdice a připomíná dobu, kdy Angličané využívali ostrovy k odložení vězňů z celé Indie. V 700 celách občas přežívali i desítky tisíc vězňů, kteří v pralese museli dobývat kokosy a dostávat z nich kokosový olej.

Nezapomeňte ochutnat typickou místní specialitu - thalis, která je podávána na listu banánovníku. Skládá se z kopce rýže, kusu ryby, masa nebo zeleniny a několika druhů pálivých omáček, ve kterých se rýže namáčí. Naopak klidně si odpusťte místní laskominu - panu, bez které se žádný domorodec neobejde. Jde o směs tabáku, betelu a různých koření, která se zabalí do speciálního listu, s ním se vloží hluboko do úst a pořádně se Hlavní město Andamanských ostrovů, Port Blairrozžvýká. Výsledkem je mírně povznesená nálada po celý den.

Turistická infrastruktura na Andamanech zatím prakticky neexistuje a bohatí západní výletníci sem proto nejezdí. Chybí typická "indická špína", naopak nikdo nikam nespěchá, neexistují žádné jízdní řády, otevírací doby. Uvidíte člun nebo dopravní prostředek? Neváhejte, rychle nasedněte, další už nemusí přijet. Stoprocentně nejkrásnější koupání v Indii však najdete právě tady. Proč hledat ráj jinde?

Několik důležitých informací:

Poloha: Andamanské a Nikobarské ostrovy (A+N) se nacházejí mezi Indií a Barmou a tvoří je velké množství hustě zalesněných ostrovů a ostrůvků. Z toho je asi jen 20 přístupných turistům.

Historie: ostrovy byly dlouho zcela odříznuty od okolního světa a až do konce 18. století, kdy tu britský poručík Blair založil trestaneckou kolonii pro bojovníky za indickou nezávislost, tu žily jen domorodé kmeny.

Hlavní město: se jmenuje Port Blair a zde je i letiště.

Měna: na ostrovech se platí indickou rupií = 0.40,- Kč (1Kč  = 2.50 indických rupií (INR). Celkem bez problému můžete platit i americkým dolarem: 1 US Dolar = 48.9 rupií.

Klima: je typicky rovníkové, teplota vody kolem 28°, doporučujeme návštěvu od prosince do začátku dubna.

Doprava: V Port Blairu si můžete půjčit motorku (120-150 rupií /den) a objet okolí. Autobus stojí 5 - 7 rupií.

Ubytování: pokud přespíte na ostrově, kde je to povoleno, seženete nocleh za 200 - 300 rupií,  pro dvě osoby/noc. Některé chýše dost podražily (až 1500 rupií). Většinou se však spí na lodi, ve které po ostrovech cestujete.

Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Porno pravidelně sleduje polovina Čechů, ženy podstatně méně, ukázal průzkum

Relax
22. 4. 2025

Nové vydání magazínu INTERVIEW č. 5/2025: Sto stran rozhovorů pro lidi, kteří nezapomněli číst

Relax
23. 4. 2025

Měkké kontaktní čočky jsou objevem českých vědců Wichterleho a Líma

Relax
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ