Dva tisíce let staré město "roste" na plážích v Egyptě

Relax
9. 9. 2010 15:03
Starověké město Leukaspis v Egyptě.
Starověké město Leukaspis v Egyptě.

Starověké město Leukaspis málem nadobro zmizelo pod moderním letoviskem a bílými středomořskými plážemi nedaleko dějiště slavné bitvy u Al-Alameinu. Teď úřady připravují zpřístupnění nalezených hrobek, vil a ulic turistům.

"Návštěvníci uvidí, jak ti lidé tehdy žili, jak pohřbívali mrtvé, jak vypadal život v jejich domech a jak obchodovali na hlavním náměstí - agoře. O letovisku Marina slyšeli všichni, teď poznají také jeho historickou tvář," řekl místní inspektor pro památky Ahmad Amín.

Historickou část Mariny objevili v roce 1986 čínští dělníci, když začali na písčitém pobřeží stavět silnici k letovisku. Narazili tehdy na hroby a základy domů města založeného ve druhém století před naším letopočtem. Asi kilometr čtvereční byl vyčleněn archeologům.

Zásadní byl polský výzkum v devadesátých letech. Ze země tehdy začalo vyrůstat prosperující přístavní město, které bývalo domovem pro patnáct tisíc obyvatel a z něhož se vyváželo do měst kolem Středozemního moře obilí, dobytek, víno a olivy. Obchodníci bydleli ve dvoupatrových vilách, které měly sloupová nádvoří, kolem nichž byly obytné místnosti a modlitebny.

Dodnes jsou tu zbytky baziliky, později kostela, z některých domů se dochovaly až dvoumetrové řecké sloupy a světlé vápencové stěny. Návštěvníci budou moci také sestoupit do hrobek.

Leukaspis objevili archeologové mezi moderními hotely a plážemi.Roku 365 Leukaspis těžce poškodilo zemětřesení s centrem u Kréty. Vyvolalo vlnu tsunami, která zničila nejen Leukaspis, ale také Alexandrii. Vlivem špatných hospodářských poměrů následujících let a také vlivem rozpadu římské říše pak většina obydlí zanikla. Nedochoval se ani přístav. Na konci devadesátých let totiž vznikla umělá laguna a kolem ní vily pro vládní úředníky.

V roce 2005 bylo z vykopávek ve staré Marině vytvořeno muzeum, které bude zpřístupněno turistům. Pro archeology, znepokojované roky chamtivými pohledy stavebních plánovačů, je to výborná zpráva.

Otevření vykopávek má do místa, navštěvovaného nyní jenom Egypťany, přivést evropské cizince, kteří tráví zimy v letoviscích nedalekého Tuniska. Ačkoli mají být vykopávky zpřístupněny v půlce září, zbývá udělat ještě mnoho práce. Na zemi se stále válejí zlomky keramiky a v hrobech lidské kosti.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ