Tipy
Futuristická Dubaj a její nejúchvatnější stavby
16.10.2017 15:00
Jen málokterá světová metropole má na svém kontě tolik nej jako právě emirát Dubaj, který hýří bohatstvím, luxusem a řadou zcela výjimečných futuristických staveb, jež nemají obdoby. To je však teprve začátek. V rámci plánu rozvoje, v souvislosti se světovou výstavou Expo, má být dokončena řada architektonických projektů, které již nyní berou dech. Pokud Dubaj skutečně svému plánu dostojí, stane se bezesporu světovou metropolí číslo jedna!
Ain Dubai Ferries Wheel
Ambiciózní projekt s pracovním názvem "Dubajské oko" vzniká na ostrově Bluewater. Kolo, jež má dosahovat neuvěřitelných 210 m, což jej činí největším ruským kolem světa, bude dokončeno v průběhu roku 2018. Kolo nabídne nejen fantastický adrenalinový zážitek, ale také úžasnou světelnou podívanou. Očekává se, že jeho 48 kabin pojme až 1400 pasažérů najednou!
Dubajský rám
Dubajský rám tvoří dvě věže o výšce 150 metrů, jež pojí 93 metrů dlouhý most s výhledem na starou a novou část Dubaje. Jedná se o další architektonické dílo, jehož dokončení Dubaj netrpělivě očekává. Mělo by se tak stát do konce roku 2017. Rám nabídne Galerii minulosti a tzv. Nebeskou palubu, kde se návštěvníci budou mít možnost obeznámit s minulostí i budoucností města.
Aladdin City
Jedná se zatím pouze o projekt, avšak už teď je jasné, že Aladdin City má namířeno opravdu vysoko. Nevšední architektura, která na jednu stranu připomíná futuristická města budoucnosti a na druhou vzdává hold tradiční orientální pohádce O Aladdinovi a kouzelné lampě, má sestávat ze tří věží, jejichž součástí bude obchodní pasáž, hotel, parkoviště a unikátní mosty s pohyblivými rampami.
Dubai Creek Tower
Když velký konkurent Dubaje, město Abu Dhabi, v minulosti ohlásilo stavbu nové nejvyšší budovy světa, která měla předčit slovutnou Burj Khalifu, Dubaj nesměla zůstat pozadu, a tak započaly plány na Dubai Creek Tower, budovu, jež má dosahovat výšky rovný 1 kilometr! Její dokončení je rovněž plánováno na rok 2020 a rozpočet stavby zatím vychází na neuvěřitelnou 1 miliardu amerických dolarů.
Dynamic Tower
Výškovými budovami rozličných tvarů a architektur je Dubaj doslova protkaná. Dynamic Tower z dílny Davida Fischera, pokud se povede projekt dokončit, je však hravě strčí do kapsy. A čím je tato stavba tak jedinečná? Mrakodrap má být totiž konstruován tak, že bude neustále rotovat a měnit svůj tvar! Podobný architektonický počin je ve světě dosud nevídaný. Aktuální podoba projektu počítá s 80 patry a solárními panely, které budově dopomohou generovat vlastní energii, což zaručí její soběstačnost.
Burj Khalifa
Prozatím stále nejvyšší budova světa o výšce 828 metrů má tvar květu rostliny Hymenocallis, typické pro zdejší oblast. Architektem stavby dokončené v roce 2010 je Adrian Smith. Veřejnosti je přístupných pouze 163 pater, zbytek slouží telekomunikacím. Budova má celkem 189 podlaží, což z ní činí budovu s nejvýše položeným výtahem na světě, jehož komponenty dodávala česká společnost PEGA. Další úspěšnou českou firmou, která se dokázala na zdejším trhu prosadit, je společnost Lasvit, jejíž unikátní svítidla vybavila zdejší metro či budovu místní opery, a dále společnost Preciosa, která svými lustry ozdobila řadu zdejších paláců, včetně toho prezidentského.
Al Fahidi Fort
V kontrastu s plejádou moderních výškových budov nabízí Dubaj také množství tradičních arabských staveb, muzeí a památníků. K nejstarším patří pevnost Al Fahidi z roku 1799, jež v současnosti slouží jako muzeum historie, které mapuje život zdejších lovců perel, tradiční řemesla a ukrývá 5000 let staré pohřebiště.
Al Ittihad Bridge
Další napjatě očekávanou stavbou je most s příznačným názvem Dubajský úsměv. Nádherná stavba o výšce 100 metrů nabídne šestiproudovou silnici v každém směru, ale také chodníky, takže bude možné jej zdolat pěší chůzí a kochat se pohledem na dubajskou zátoku. Most má být široký necelých 62 metrů a dlouhý 400 metrů. Očekává se, že přes něj každou hodinu projede na 24 000 aut! Dokončení mostu je prozatím plánováno na rok 2018.
Deira Clock Tower
Netradičně koncipovaný kruhový objezd, jenž slouží jako ukazatel hodin, je situovaný v původní dubajské čtvrti Deiře. Je zároveň vstupní bránou na most Al Maktoum, který pojí Deiru a Bur Dubai neboli novou zástavbu. Turisté se ke "kruháči" nejsnáze dopraví, když vystoupí na stanici metra Al-Rigga. Britské noviny The Daily Telegraph dokonce Deira Clock Tower označili za jednu z nejkrásnějších hodinových věží světa.
The Opus
Kancelářská budova světově nejúspěšnější architektky Zahy Hadid, jejíž dokončení je také plánováno na rok 2017, sice navenek působí jako obyčejná krychle, ale uvnitř připomíná mořskou vlnu, která zaujme působivým modrým osvětlením.
Dubai Mall
Největší nákupní centrum světa, Dubai Mall, s více než 1200 obchody, nabízí nejen přehlídku těch nejluxusnějších světových značek, množství restaurací a dalšího vyžití, ale také přístup na vyhlídku nejvyšší budovy světa Burj Khalífy a zejména největší systém tančících fontán na světě, který je, zejména ve večerních hodinách, vyhledávaným turistickým lákadlem. Hudba a světelné projekce doprovázené dechberoucími vodními efekty utvářejí nezapomenutelný zážitek.
Palm Islands
Palmové ostrovy jsou systémem prvních uměle zbudovaných ostrovů na světě, který začal postupně vznikat od roku 2001. Jejich stavitelem je společnost Nakheel Properties a projekt zahrnuje celkem tři ostrovy - Palm Jumeirah, který je zároveň prvním dokončeným, Palm Jebel Ali a Palm Deira. Ostrov Palm Jumeirah se stal oblíbenou rezidenční čtvrtí boháčů a sídlem luxusních obchodních značek. Roku 2008 tu byl otevřen hotel Atlantis The Palm, jenž se pro svůj rozsáhlý akvapark Aquaventure a druhé největší dubajské akvárium Lost Chambers stal oblíbeným centrem vodní zážitkové turistiky.
Museum Of The Future
Muzeum budoucnosti, jak zní českých překlad tohoto architektonického počinu iniciovaného samotným korunním princem Dubaje, bude rovněž dokončeno v letošním roce. Návštěvníkům nabídne špičkové multimediální simulace a nevšední interaktivní výlety do budoucnosti.
Erika Daňková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.