Luxusní resorty, nekonečné písčité pláže. Tak zná Tunisko většina turistů. Tahle země v severní Africe však může nabídnout daleko větší zážitky - navštivte Saharu, největší poušť světa.
Popularita Tuniska u českých turistů stoupá. V roce 2017 ho navštívilo 62 tisíc Čechů, což je nárůst oproti stejnému období v loňském roce o 69 procent. "Dle prodeje v cestovních kancelářích se letos očekává 85 tisíc," uvedla Sváťa Slaběňáková z Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch. Celkem Tunisko v roce 2017 navštívilo přes 7 milionů turistů, což je nárůst oproti roku 2016 o 23,2 procenta.
Země Berberů (původní obyvatelstvo severní Afriky) láká nejen na válení u moře a chytání barvy, šmejdění po místním tržišti a jízdu na velbloudovi, ale také na netradiční zážitky - udělejte si výlet na největší pouť světa.
Pouštní růže a mátový čaj
Ideálním výchozím bodem pro cestování po tuniské části Sahary je ostrov Džerba. Je tu mezinárodní letiště, dobré zázemí hotelů, čilý turistický ruch. Výlet přes duny se odsud dá dobře naplánovat.
Bez doprovodu domorodce se cesta doprostřed pouště nedoporučuje. GPSky se tady nemají čeho chytit, jelikož silnice se místy mění v nezpevněné cesty nebo se zcela ztrácí signál. Raději si v hotelu domluvte půjčení džípu i s řidičem.
K písečným dunám a skutečné poušti (přesně takové, jak ji znáte z obrázků) se vyjíždí brzy ráno. Z ostrova na pevninu se dostanete po římské cestě. Cestou se určitě zastavte v městečku Médenine a prohlédněte si tu budovy s kulatými stropy (grofy), jež Berberové využívali pro skladování obilí. Byly opevněny a seskupovány do takzvaných ksar.
Hornatou a skalnatou krajinou asi za hodinu dojedete do vesnice Cheniny. Jako většina berberských vesnic je postavena na kamenných terasách ve vrstevnicích po vrcholy vápencových skal a rozléhá se podél celého kopce. Ve skalách si berbeři vyhloubili příbytky -vstup je tvořen otvorem mezi velkými balvany a dveře tvoří prkenná vrátka. Žije zde ještě asi pět set původních obyvatel, kteří vás mile rádi za pár drobných provedou až na vrchol a ukáží, jak se tam dříve žilo. Nezapomenou vás také zavést ke stánku s občerstvením. Při popíjení mátového čaje vám zcela jistě budou nabízet "pouštní růže" různých velikostí. Ty se nachází v písku na Sahaře a prý vznikají ze střídajícího se denního tepla a nočního chladu, které je pro poušť typické.
Písek kam se podíváš
Rozmanitá tuniská krajina se brzy ztrácí a nahrazuje jí kamenitá rovina, později už jen písek. Možná, že řidič opustí cestu, aby si užil náhonu na všechny čtyři kola a povozil vás na dunách. Čím víc budete z divoké jízdy křičet, tím více budou řádit. Sem tam přejde nomád a s ním houf ovcí. Když budete mít štěstí, potkáte divoké stádu velbloudů.
V podvečer se se vám rozprostře pohled na oázu Ksar Ghilane. Jde o malou vesničku s typickými obyvateli, uvnitř zeleného porostu se však nachází ubytovací středisko, kde se mezi palmami dají strávit určitě dva dny. Dominujemu vyhlídková věž, z níž je vidět do širokého okolí. Jistě zahlédnete pevnost, na niž se můžete dostat s doprovodem na velbloudovi nebo na čtyřkolce. Záleží, co si vyberete a jakou cenu jste schopni usmlouvat.
V Ksar Ghilane se lze ubytovat v komfortu. Beduínské stany mají uvnitř světlo, elektřinu i koupelnu se záchodem. Před usnutím uslyšíte za plátěnou stěnou stanu poryvy pouštního vánku, který v noci milosrdně ochlazuje rozpálený písek. Teploty zde klesají k deseti stupňům. Můžete tady nerušeně pozorovat i západ slunce nad dunami - což je opravdu mimořádný zážitek pro každou jen trochu romantickou duši.
Rady na cesty: - Vízum při cestování do Tunisu není třeba. - Jeden tuniský dinár (TND) je aktuálně v přepočtu 8,6 korun. Eura či dolary vyměníte na letišti nebo v hotelu. - Týden na Džerbě All inklusive se dá s cestovní kanceláří pořídit od 6690 korun. - Dvoudenní výlet na trase Djerba - Médenine - Chenini Berbers village - Ksar Ghilene pořídíte od 2000 korun s jídlem a ubytováním. - Za projížďku na velbloudech v písčitých dunách zaplatíte asi 25 TND (cca 215 korun). - Výlety do pouště byste měli stihnout do konce jara, pak už tam je příliš horko. - Smlouvejte! Na pouličních trzích se o cenu zboží vyjednává. Kdo to neumí, zaplatí třeba i desetinásobně větší částku, než odpovídá skutečnosti. - Nebojte se jehněčího a klobásek merguez, ve vnitrozemí je to nejlepší jídlo. |