<span>Královodvorské zoo má novinku</span>. Orangutani budou on-line

Relax
9. 12. 2009 12:54
Orangutani královédvorské zoologické budou k pozorování na webu.
Orangutani královédvorské zoologické budou k pozorování na webu.

Orangutani královédvorské zoologické budou k pozorování na webu.Od pátečního odpoledne začnou žít on-line orangutani královédvorské zoologické zahrady. Stejně jako pražské gorily je budou moct lidé pozorovat na webu Českého rozhlasu. Přímý internetový přenos z nového pavilonu orangutanů ze Zoo Dvůr Králové bude možné sledovat na www.rozhlas.cz/pribuzni od 13:00.

Za novým projektem stojí ředitel Českého rozhlasu Online Miroslav Bobek, kterého ve čtvrtek vybrala pražská radnice do čela Zoo Praha. Bobek připravil před lety i sledování populární pražské gorilí rodiny. "Vycházíme vstříc zájmu o přímé přenosy ze zoologických zahrad a současně využíváme možnosti představit další druh fascinujících, ale také kriticky ohrožených lidoopů," sdělil ČTK k novému projektu.

V královédvorské zoologické zahradě bude pět kamer nepřetržitě snímat orangutany bornejské, kteří se postupně stěhují do nově upraveného pavilonu. Skupinu tvoří samec Elmar, samice Žaneta a Sata a malý Besar, syn Žanety. "V Zoo Dvůr Králové úspěšně chováme tato vzácná zvířata od roku 1984, o čemž svědčí již šest odchovaných mláďat. Věřím, že bude zajímavé sledovat životní projevy tohoto největšího stromového živočicha současnosti, o jehož inteligenci by mohli naši chovatelé vyprávět dlouhé příběhy," popsala historii orangutanů ve Dvoře ředitelka tamní zahrady Dana Holečková.

ČTĚTE TAKÉ: V jihlavské zoo pokřtili malé levharty

Orangutani jsou uvedeni v Červeném seznamu ohrožených druhů zvířat. V přírodě žije pouze 50 tisíc až 55 tisíc orangutanů bornejských a pouhých 6000 až 6500 kriticky ohrožených orangutanů sumaterských. Na vině je především ztráta jejich životního prostředí - deštných pralesů.

Ty jsou ničeny přímo alarmující rychlostí masivní nezákonnou těžbou a mýcením kvůli plantážím pro pěstování palmového oleje nebo kávy. Dalšími významnými příčinami likvidace pralesů jsou rozvoj těžby nerostných surovin, zakládání nových sídel, stavba silnic a také velkoplošné požáry, často úmyslně zakládané. Orangutany navíc ohrožuje i rozšířené pytláctví, hlavně mláďat.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ