Šampaňské zdarma dostávali v úterý večer v Londýně návštěvníci obřího vyhlídkového kola London Eye, které slavilo desáté narozeniny. Donedávna největší ruské kolo na světě mělo být původně přechodnou atrakcí připomínající rok 2000, ale turisty bude lákat další desetiletí a jeho majitelé doufají, že zůstane na březích Temže i v 22. století.
Londýnské oko pokřtil tehdejší premiér Tony Blair 31. prosince 1999, ale vzhledem k technickým problémům se 135 metrů vysoké kolo otevřelo veřejnosti až v březnu 2000. Původně se mělo kolo točit jen pět let, ale jeho licence byla v roce 2005 prodloužena až do roku 2025.
Provozovatel kola, společnost Merlin Entertainments, se ale domnívá, že London Eye by mohlo následovat pařížskou Eiffelovu věž a stát se trvalou atrakcí Londýna. Eiffelovka, která byla vztyčena v roce 1889 u příležitosti světové výstavy, také měla původně stát jen 20 let. "Není důvod, aby kolo v roce 2100 neoslavilo stovku," řekl David Sharpe z Merlin Entertainments. Podle něj bude prodloužení licence v roce 2025 jen právní formalitou, protože kolo je natolik ziskové, že bude možné bez problémů vyměňovat opotřebované části.
Kolo o hmotnosti 2100 tun navrhli architekti David Marks a Julia Barfieldová. Bylo postaveno z komponentů z několika zemí včetně České republiky. Plzeňská Škoda vyrobila srdce celého kola - středovou osu pro upnutí lan a kotvicí patky. Přestože London Eye začalo s několikatýdenním zpožděním, rychle si získalo návštěvníky Londýna. V jeho 32 prosklených kabinách se nechalo svézt už 36 milionů lidí. Kromě turistů se klimatizované kabiny pronajímají i na oslavy a večírky. Zažily již také 433 svateb.
ČTĚTE TAKÉ: Rodiče čeká vyřizování. Každé dítě dostane svůj pas
V prvním roce převládali mezi návštěvníky Britové, jichž bylo 78 procent. Loni však už 70 procent návštěvníků tvořili cizinci. Nejčastěji byli ze Španělska, Francie, Itálie a Německa.
Před dvěma lety přišlo Londýnské oko o svůj primát, když bylo v Singapuru otevřeno kolo Singapore Flyer vysoké 165 metrů.
Foto: Lucie Pařízková