Dnes je známá spíše jako Malostranská beseda. A poslední dva roky ji známe jako „budovu pod lešením v rohu Malostraňáku".
Když Cimrmanologové říkali...
... že „Malostranskému náměstí cosi chybí", měli na mysli odstraněný pomník maršálu Radeckému, na jehož místě hodlají vztyčit pomník Cimrmanův. (Mimochodem, maršálovo narození - 2. listopadu 1766 - bychom si měli připomenout toto pondělí.) Pro pořádek ale dodejme, že z Malostranského náměstí v průběhu dějin mizely ještě další monumenty. Například pomník francouzského historika Ernsta Denise, jenž se zabýval českými dějinami a navázal na dílo Františka Palackého. Zatímco pomník maršála Radeckého odstranili po roce 1918 čeští národovci, Denisův pomník dali pryč v roce 1940 fašisté. Ale tím nejvýraznějším monumentem, který z Malostranského náměstí zmizel, bylo působivé trojvěží Malostranské radnice. To zase v roce 1826 odstranili pražští pragmatici...
Návrat věží
Věže se však na radniční budovu letos navrátily. Působivé trojvěží opět ozvláštňuje a dynamizuje siluetu dolního Malostranského náměstí, ale zároveň je patřičně pokorné vůči kupoli a zvonici Mikulášského chrámu. I těm, kteří Malostranské náměstí dobře znají, trvá jen malá chvilka, než staronové věže přijmou - tak přirozeně zde působí.
Záhadná radnice, záhadné věže
První záhadou je skutečnost, že neznáme jméno autora Malostranské radnice. Ta byla na místě starší budovy postavena v době pozdní renesance, kdy už bývala jména architektů běžně uváděna. Domněnek i opodstatněných indicií, proč tomu tak v případě Malostranské radnice není a kdo byl jejím autorem, je řada. Mnohé z nich podrobně rozebírají historikové Prahy a autoři rekonstrukce radnice a obnovy jejích věží v připravované knize „Malostranská beseda a její znovuzrození". Dost možná byl autorem Giovanni Maria Filippi, tehdy proslulý hradní architekt, jehož výtvarnému pojetí by vyspělá renesančně-manýristická fasáda radnice odpovídala. Ale to by tu stavbu musel naplánovat v období mezi tím, co byla odhalena jeho zpronevěra stavebního dříví na Hradě a mezi jeho tichým odchodem z Prahy. Kdo ví.
A co se týče věží - zde ani nevíme, kdy přesně vznikly. A zda byly od počátku pro radnici plánovány, nebo jde o dodatečný nápad. Jisté však je, že zdobí Malostranskou radnici na mnoha vedutách. V polovině 18. století však byla prostřední nejvyšší věž snížena a opatřena prostou jehlanovou střechou. A v roce 1826 byly všechny tři věže odstraněny, neboť byly nestabilní a ohrožovaly Pražany. Samozřejmě byla zde možnost je opravit, ale šetrní radní pragmaticky zvolili to nejlevnější řešení.
Znovuzrození
Obnova Malostranské radnice a zvláště jejích věží nebyla lehkou záležitostí. Odborná veřejnost byla od počátku rozdělena na dva tábory - stoupence a odpůrce obnovy. A když zastánci obnovy „vyhráli", nastaly teprve obtíže. Rekonstruovat radniční věže byl totiž úkol zcela mimořádný. Předpokládal pečlivý stavební i historický průzkum, obnovu několika postupů starých řemesel, zvláště tesařství, a hlavně znalost konstrukčních principů renesance, které vycházejí z tradiční „posvátné geometrie", jejíž kořeny sahají místy až do starověkého Egypta.
I samotné logistické problémy byly nemalé. Kde vytvořit báně trojvěží a jak je na radnici dopravit? Nákladním vozem to vzhledem k trolejím nešlo, pro vrtulník byly příliš těžké... A tak nakonec ta prostřední báň doplula na Malou Stranu po Vltavě, pak několik desítek metrů cestovala na podvozku tahače a nakonec putovala na Malostranské náměstí vzduchem za pomoci jeřábu.
A co dalšího?
Rekonstrukce Malostranské besedy, financovaná Městskou částí Praha 1, se ale týkala celého objektu. Pečlivě byla opravena vynikající renesančně-manýristická fasáda. Na půdě byl odkryt a tradičními tesařskými technikami opraven zcela mimořádný a velmi vzácně zachovaný renesanční krov. V patře se našel malovaný trámový renesanční strop. A celý interiér byl obnoven s respektem k minulosti, ale zároveň tak, aby mohl sloužit provozu kulturního i restauračního zařízení Malostranské besedy.
V prosinci tohoto roku se Malostranská beseda navrátí Pražanům. Je na co se těšit.
Tři tipy, kam na Malostranském náměstí
1. Malostranská beseda (bývalá radnice) - nyní jen z vnějšku, od prosince i uvnitř.
2. Zvonice chrámu sv. Mikuláše s dalekým pohledem na Prahu i s blízkým pohledem na obnovené věže Malostranské radnice (besedy).
3. Chrám sv. Mikuláše - vynikající stavba vrcholného baroka. (Mimochodem, až budete stát pod jeho kupolí, můžete si tipnout: vešla by se pod ní, nebo nevešla Petřínská rozhledna?)
Tento příspěvek jsem původně plánoval na konec listopadu. Ale mé externí působení v internetovém Týdnu dneškem bohužel končí. Rekonstrukce Malostranské radnice je však mimořádnou událostí, a tak jsem se rozhodl právě tímto tématem rubriku „Okna do Česka" završit. A Vám čtenářům děkuji za přízeň této rubrice a rubrice „České trosky" i za laskavou toleranci mých občasných chyb a nepřesností.
Ilustrace převzaty z připravované knihy „Malostranská beseda a její znovuzrození" (foto Vladislav Dudák, Vít Mlázovský, rytina a historická fotografie ze sbírek Muzea hl. m. Prahy).