Zájemci o historii se mohou o víkendu na jihu Čech podívat do jinak nepřístupných památkových objektů, navštívit speciální akce nebo využít zvýhodněné vstupy do hradů a zámků. Na sobotu 18. dubna připadá Mezinárodní den památek a historických sídel, akce k nim pořádají také města a obce. Tentokrát je zaměřen na věže.
Třeba České Budějovice si oslavu památek spojí se 750. výročím založení města, a to s podtextem: Královské město plné věží. "Novinkou proti minulým rokům je rozšíření nabídky komentovaných prohlídek, protože o ně byl vždy velký zájem. Letos se tak mohou návštěvníci podívat nově až na krovy kostela Obětování Panny Marie a dominikánského kláštera. Na veškeré komentované prohlídky je ale třeba mít včas rezervovanou vstupenku přes CBsystem," řekl primátor Jiří Svoboda.
Vedle věží, vížek a krovů se organizátoři dne památek zaměří také na zvony. Bez vstupného se zájemci dostanou od 09.00 do 17.00 na věž Železná panna, na Rabenštejnskou věž, do Polygonální bašty v Ateliéru Tvor na Piaristickém náměstí či do glorietu v Biskupských zahradách.
Krovy si budou moci zájemci prohlédnout také v Hardtmuthově vile, v kostele Svaté rodiny v ulici Karla IV. na ně čeká vedle prohlídky i výstava fotografií budějovického patriota Milana Bintera - Věže a věžičky Českých Budějovic, aneb nejen Praha je stověžatá. Zájemci se mohou také vydat na placené komentované prohlídky radnice, kostelů a dalších památek.
Ke dnu památek se hlásí také jihočeské hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu. Třeba v Českém Krumlově bude veřejnosti zdarma zpřístupněno Zámecké barokní divadlo a letohrádek Bellarie v zámecké zahradě. Na zámku Kratochvíle bude o víkendu zpřístupněna GRAND prohlídka za cenu hlavní prohlídkové trasy. Na Landštejně se mohou zájemci vydat na komentované prohlídky nejstaršího jádra hradu a sklepů.
Do Třeboně by se měli vydat obdivovatelé flory, rožmberskou zámeckou trasu tam zdobí stovky květů amarylis. Výstavu v sobotu 18. dubna provází květinový trh.
Mezinárodního den památek a sídel vyhlásilo na 18. dubna UNESCO v roce 1982.