Neopakovatelná atmosféra Selských slavností přilákala od pátku do neděle do jihočeských Holašovic přes 10 tisíc lidí. Na jejich 18. ročníku v kulisách selského baroka obdivovali práci více než 220 řemeslníků. Hrály jim při tom muziky folklorních souborů i dechovky, svítilo slunce.
Rozlehlou náves lemovanou lipami prolínaly vůně čerstvého koření, trdelníků, halušek, ryb a dalších dobrot. Z kovářské výhně voněl kouř ohně. Na setkání do památky UNESCO zamířili výrobci dřevěných hraček, košíkáři, švadleny, dráteníci, truhláři, kamnáři, nožíři, pekaři, výrobci litinového nádobí nebo třeba skláři, šperkaři i kloboučníci. Největší zastoupení měli výrobci keramiky - ti zde obsadili na 80 stánků. Podle starosty Jana Jílka se jedná o druhý největší staročeský, čistě řemeslný jarmark v Česku.
"Řemeslníci říkají, že Holašovice jsou pro ně srdeční záležitostí jednak kvůli atmosféře a dobrému zázemím, tak i tržeb," řekl starosta. Náklady slavností přesahují milion korun, pořádá je obec se 150 obyvateli a ročním rozpočtem 4,8 milionu korun. Zisk ze slavností jde do rozpočtu a následně na obnovu fasád. Ty chtějí mít Holašovičtí obnoveny do roku 2018, kdy budou slavit 20. výročí zápisu na seznam historického dědictví UNESCO.
Jedním z řemeslníků, pro které jsou Holašovice srdeční záležitostí, je Jiří Vinter z Českobudějovicka. Na návsi desátým rokem předvádí předení vlny na kolovrátku. Jeho hobby začalo tím, že si pořídil jednu ovci, potom se pustil do stříhání a posléze si pořídil kolovrátek a absolvoval kurzy předení. "Je to replika historického kolovrátku valašského typu. Existuje ještě kolovrátek jihočeského typu, ten vypadá trošičku jinak. Principiálně dělají totéž - otáčejí vlnou, takže vznikne nit, zkroucené vlákno, které má pevnost v tahu, a to umožňuje jeho další zpracování," vysvětloval zájemcům o řemeslo, známé dnes už jenom z pohádek.
Součástí letošního ročníku Selských slavností byla tradiční soutěž O nejlepší jihočeskou buchtu a koláč, udílení značky Regionální potravina Jihočeského kraje a křest agroturistické mapy. Na dva a půl dne bylo připraveno 40 hodin programu, vystoupilo na 350 účinkujících.
Holašovice jsou zmiňovány od poloviny 13. století. O tři staletí později bezmála veškeré původní české obyvatelstvo zemřelo při morové epidemii a obec byla znovu osídlena německými osadníky. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno. Na seznamu UNESCO je od roku 1998 zapsáno 23 památkově chráněných usedlostí se 120 budovami. Vedle statků postavených po obvodu neobvykle rozlehlé návsi k nim patří špýchary, stodoly, maštale a výměnky a také kovárna, hostinec a kaplička. Selské baroko si přijede do Holašovic ročně prohlédnout kolem 80 tisíc turistů.