Na <span>velbloudí dostihy</span> do Emirátů

Relax
14. 10. 2008 10:57
Závody velbloudů bývají velmi dramatické
Závody velbloudů bývají velmi dramatické

Závody velbloudů bývají velmi dramatickéV arabském světě koně nahrazují velbloudi a závody tu nejsou o nic méně dramatičtější než v Evropě. Kdo neviděl, neuvěří. Zvolte návštěvu jednoho z nejbohatších států světa, poznejte exotický střední východ a přitom si vsaďte na velbloudích závodech.

Velbloudí dostihy mají tisíciletou historii. Dříve to byla zábava původních obyvatel, beduínů. Dnes je to především vášeň bohatých šejků. Hlavní dostihová sezona začíná v srpnu a končí v dubnu dalšího roku, závodní "koně" jsou jednohrbí velbloudi. Kolem závodů se točí neuvěřitelné peníze - ceny pro vítěze jdou do milionů. Vítěz kromě peněžní odměny bere většinou i luxusní automobil. Ve velbloudích dostizích létají miliony petrodolarů a tribuny závodišť jsou nacpané k prasknutí

V sedlech vidíte malé chlapceHrbatý sprinter za statisíce dolarů

Hodnota špičkového velblouda se běžně pohybuje ve statisících dolarech. Jen pro zajímavost: běžný jídelníček závodního velblouda se skládá z pšenice, speciálního másla, medu, datlí, vajíček. Jak vidíte, živit takové zvíře není jednoduché.

Hlavním dostihovým dnem bývá pátek, v muslimském světě poslední den v týdnu. Těsně kolem dostihové dráhy projíždí v terénních autech majitelé a své svěřence hlasitě povzbuzují. Emoce a vášně planou, atmosféra často strhne i cizince.

Pětiletí chlapci jsou využíváni k závodůmLidský obchod se žokeji

Co však velbloudím dostihům ubírá na kráse, jsou
samotní žokejové. Často velice mladí chlapci (5 -7 let), které nadhaněči kupují za babku v chudých, rozvojových státech, jako je Bangladéš, Pakistán, Súdán nebo Indie. V těchto zemích není nic neobvyklého, že početné rodiny své děti prodávají a o jejich další osud se dál nezajímají. Někteří zprostředkovatelé děti nekupují, ale rovnou unesou. Ty už v životě své rodiče neuvidí. Děti trénují v tvrdém drilu, hovoří se o nelidském zacházení, nedostávají najíst, aby vážily co nejméně, tělesné tresty jsou na denním pořádku. Někde zavírají děti do klecí, aby nevyrostly. Zkrátka novodobé otroctví.

Místo dětí: roboti

Pod tlakem mezinárodních organizací jsou v poslední době ze zemí Perského zálivu repatriovány stovky dětských žokejů zpět do Pákistánu, Súdánu a Bangladéše, a do sedel velbloudů v dostizích usedají umělí roboti. Nejlepší modely disponují i hlasovým systémem, který umožňuje trenérům dávat velbloudovi přímé pokyny, ale děti můžete vidět v sedlech stále.

Burj Al Arab - jediný hotel na světě se sedmi hvězdičkami

Buj Al Arab, nejluxusnější hotel světaqEmiráty jsou bezpochyby Mekkou arabského luxusu. Jeho symbolem je "zlatý hotel" Burj Al Arab o výšce 321 metrů, připomínající tvar plachetnice. Stojí na uměle vybudovaném ostrůvku asi 280 metrů od pobřeží, se kterým je spojen jen úzkým mostem. Při jeho návštěvě na vás ze všech stran čiší moderní okázalost a exkluzivita. Burj Al Arab (Věž Arabů) je v každém směru unikátní, téměř vše, co v jeho útrobách naleznete, je vkusně pokryto pravým zlatem a drahokamy. V interiéru hotelu je sloupoví potažené 24karátovým zlatem, zábradlí, květináče až po vybavení pokojů, vodovodních kohoutků a splachovátek na záchodě. Do hotelu vás z letiště dopraví Rolls Roys, za příplatek můžete využít i helikoptéru. A kolik celá ta pohádka stála? Pakatel: 1,5 mld. USD.

Interiér Ubytovat se můžete v 202 apartmánech, což jsou dvoupodlažní suity o rozloze 140 - 780 m2.

Je tu malý bar, pracovna s počítačem, telefonem, faxem. Do patra vystoupáte po točitých schodech se zlaceným zábradlím a ocitnete se v ložnici. Kdispozici máte pohádkovou koupelnu s obrovskou vířivou vanou. Každé patro má také svou malou recepci.

Luxusní je i cena. Na jednu noc začíná na 1 000 USD a končí na 28 000 USD v případě apartmá královského. No, nekupte to.

Shop till you drop!

V Dubaji koupíte všechno na světěBěhem žhavého dne, kdy ručička teploměru šplhá v létě až k padesátce, je příjemné navštívit klimatizované obchody a obchůdky. K dostání je vše, na co si jen vzpomenete, a otevřeno je do pozdních nočních hodin. Díky nízkým daním a nízkým nákladům na dopravu jsou Emiráty opravdovým rájem nakupování a mnoho návštěvníků z celého světa sem jezdí i jen za tímto účelem.

Šejkové připravují do budoucna ještě jedno velké překvapení. Do deseti let vyroste v Dubaji největší zábavní park na světě. Ptáte se, za jakou cenu? Přepočteno na koruny bude výstavba stát tisíc miliard. Cena astronomická, pro hospodaření mnoha států nedosažitelná, ale média se budou předhánět: vidět Dubaj a umřít.

Několik užitečných informací:
Měna: emirátský dirham (AED) = 4.565 Kč, se dělí na100 filsů. Doporučujeme vyměnit peníze hned na letišti, bývá tu nejpříznivější kurs.

Vstupní formality: Platí vízová povinnost, cestovní pas s platností nejméně půl roku od vstupu na území Spojených arabských emirátů.

Jazyk: Arabština, bez problémů se domluvíte anglicky. Překvapivě často se domluvíte i rusky.

Kuchyně: Arabskou kuchyni ochutnáte nejlépe v menších restauracích a stáncích. Rozhodně se nemusíte bát, hygienické podmínky jsou hlídané a na dobré úrovni. Hodně se používá rybí nebo velbloudí maso, jehněčí, kůzlečí, drůbež nebo hovězí. Vepřové maso, které zakazuje islámská tradice, se připravuje jen ve větších hotelových restauracích pro turisty. Karmadon, zázvor, hřebíček, drcený pepř, muškát, šafrán a daklší koření silně zaútočí na vaše čichové buňky. Tradičním nápojem je silná káva, kterou si Arabové rádi vychutnávají spolu s vodní dýmkou v kavárnách zvaných sheesa.

Co je zakázáno: Vstupovat do mešit, konzumace alkoholu na veřejnosti, fotografovat vládní, vojenské budovy a arabské ženy, během Ramadánu jíst, pít i kouřit na veřejnosti od úsvitu do soumraku.

Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ