V Újezdci na Svitavsku je nová naučná stezka o historii Růžového paloučku. Podle pověsti Aloise Jiráska se tam po roce 1620 loučili čeští bratři s rodnou zemí před odchodem z vlasti, mezi nimi byl údajně Jan Amos Komenský. O stezce informoval jednatel Spolku přátel Růžového paloučku Milan Janecký.
"Naučnou stezku jsem vytvářel tak, aby se Růžový palouček stal pro školní výlety učebnou v přírodě a pro české exulanty z celého světa místem setkávání," uvedl autor stezky Miloš Krejčí.
Naučná stezka má 13 panelů a je bezbariérová, v sobotu odpoledne ji členové spolku oficiálně otevřou. "Růžový palouček je veřejnosti přístupný po celý rok zdarma, stačí jen přijet. Bohužel není v našich silách zajistit nepřetržité služby průvodce, a proto jsme se rozhodli vytvořit naučnou stezku," uvedl Janecký.
Zastavení na stezce se věnují pověstem o Růžovém paloučku, prvním literárním zmínkám památného místa, Jiráskovým Starým pověstem českým, českému exilu v 16. až 18. století, vystěhovalectví v 19. a 20. století, politickému exilu nebo Komenskému a Jednotě bratrské.
"Horní okruh se věnuje pověstem, symbolice parku, vzdálenější okruh představuje jednotlivá období českého exilu, nejvýznamnější regionální exulanty," řekl Janecký.
Růžový palouček je plocha o výměře asi 350 metrů čtverečních, porostlá zvláštním druhem růží, Rosa gallica neboli růže francouzská. Podle členů spolku se tento druh růže v Česku v takto hojném počtu nevyskytuje. Rostlina je neobvyklá tím, že připomíná spíše bylinu než dřevinu, nemá trny, pouze ostré chloupky na stoncích.
"Barva květu je červená až karmínová. Podle jedné z legend vyrostly ze slzí českých bratří, kteří se zde loučili před nuceným odchodem do emigrace," řekl Janecký.
Spolek přátel Růžového paloučku odhalil pomník na památném místě v roce 1921, tehdy uplynulo 300 let od popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí. Texty na památník napsal Alois Jirásek.
Naučná stezka odhaluje historii českého exilu
Relax
24. 10. 2017 22:00Památné místo Růžový palouček.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Teper Jiří