Nejzáhadnějším <span>turistickým místem</span> je hrad Trosky

Relax
2. 8. 2010 17:39
Zřícenina hradu Trosky.
Zřícenina hradu Trosky.

Zřícenina hradu Trosky.Nejzáhadnějším turistickým místem v České republice je zřícenina hradu Trosky, který je jednou z dominant Českého ráje. Alespoň tak hlasovali účastníci ankety turistické centrály CzechTourism. V podzemí hradu jsou podle pověsti ukryté poklady loupeživých rytířů, vchod do sluje s pokladem ale zůstává neobjeven.

Na druhém místě, co se záhad týče, skončilo jihlavské podzemí. "Svítící chodby, tajemné stíny, děsivý chlad a přízraky," popsala turistickou atrakci Malvína Němečková z CzechTourismu. Jihlavské katakomby jsou 25 kilometrů dlouhé a až 13 metrů hluboké. Vznikly propojováním středověkých sklepů, které místní tesali do skály od 14. století.

ČTĚTE TAKÉ: Stříbro otevře turistům věž kostela, dominantu města

Třetí místo patří podzemní továrně Rabštejn, která se nachází nedaleko České Kamenice. Továrna vznikla vyhloubením v pískovcových skalách a byla během druhé světové války používána k válečné letecké výrobě. Od srpna 1944 do dubna 1945 zde vězňové vyrubali rozlehlé podzemní prostory, minimálně desítky vězňů přitom zahynuly.

Takhle nějak mohl hrad Trosky v minulosti vypadat.Na dalších místech se umístily Býčí skála v Moravském krasu, zřícenina hradu Potštejn, Kounovské kamenné řady mezi Rakovníkem a Louny, klášter Rosa Coeli, Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou a zmizelý a znovu objevený kostel sv. Mikuláše na Krudumu u Slavkovského lesa. V anketě hlasovalo téměř 1000 lidí, hrad Trosky získal necelých 30 procent.

Cílem CzechTourismu je povzbudit zájem o domácí cestovní ruch, legendy a nejrůznější tajemství jsou přitom považovány za jeden z nejlepších marketingových nástrojů. Například jeden z minulých vítězů ankety, donedávna téměř zapomenutý hrad Houska, se díky pověsti o díře do pekla vyšvihl mezi nejznámější hrady v Čechách.

ČTĚTE TAKÉ: Na vrchu Chlum na Šumavě přibude nová rozhledna

S výlety na tajemná místa souvisí i trend zvaný temná turistika. Jde o návštěvy míst spojených se smrtí či utrpením lidí. Podle nedávné ankety CzechTourism je takovým nejtemnějším místem v ČR bývalý koncentrační tábor v Terezíně.

Na rozdíl od míst opředených pouhou legendou by poznávání míst poznamenaných lidským neštěstím mělo jít podle agentury ruku v ruce s pietou a vzděláváním, a nikoli prostou motivací k zisku.

Foto: hrad-trosky.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Chat: Jak na správnou epilaci?

Relax
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ