Zájem o nouzová nocoviště v srdci Šumavy je stále větší zájem. Loni v nich přespalo na 700 turistů. Podle strážců národního parku je využívají k bivakování i v zimě, kdy teplota klesá pod minus 15 stupňů.
Dnes k nim přibylo v pořadí sedmé, které správa parku vybudovala v jižní části rezervace, necelé dva kilometry od Plešného jezera. Turisté z tohoto místa mohou navštívit třeba zážitkovou trasu Duch pralesa nebo Schwarzenberský kanál.
Nouzová nocoviště nabízejí od roku 2008 pomoc pěším turistům s batohy, kteří procházejí napříč Šumavou po páteřní trase mezi Železnou Rudou a Zadní Zvonkovou, vedené v blízkosti státní hranice. Vymezený ohraničený prostor nocovišť je určen pro legální nouzové přespání. Protože kapacita je omezená na zhruba 15 lidí, využít je podle řádu mohou na jednu noc, a to mezi 18.00 a 09.00. Tak jako v celém parku se v nich nesmí rozdělávat oheň a odpadky si turista musí odnést s sebou.
ČTĚTE TAKÉ: Jak vyrobit dřeváky? Volary oživí slavnosti dřeva
Strážci parku všechna stanoviště v lokalitách Hůrka u Prášil, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný a Nové údolí pravidelně po ránu a večer kontrolují. Třeba za nelegální rozdělávání ohně hrozí turistům tisícikorunová pokuta. Pokud by došlo k požáru, nesl by viník dalekosáhlé následky.
Turisté se podle strážce Petra Šraila obecně chovají v parku velmi slušně, zvláště ti, kteří chodí přespat na nouzová nocoviště. "Nejsou s nimi vážné problémy," řekl. Přestupky proti řádu se snaží strážci řešit nejdříve domluvou.
ČTĚTE TAKÉ: Hodokvas, rytíř Kobylka a hrnčíři. Hrad Sovinec ožije
Loni nejvíce turistů - kolem 200, přespalo na Poledníku, kde stojí i přístřešek s krbem. "V nouzových nocovištích bivakují turisté i v zimě, rodiny s malými dětmi nejsou výjimkou. Stávalo se, že jsme je z hřebene sváželi v minus 16 stupních Celsia," uvedl Šrail. Klientela nocovišť se dělí půl na půl na pěší a cykloturisty. Teplota pod nulu klesá v nejvyšší polohách Šumavy i v průběhu letních měsíců. Teď se podle strážců pohybuje kolem šesti stupňů.
Nouzová nocoviště v Česku fungují jenom na Šumavě. "V některých věcech doháníme Evropu, je fantastické, že člověk má možnost vyspat se ve volné přírodě tam, kde za posledních 18 let tu možnost neměl," řekl novinářům jeden z českých turistů. "Je to cesta, kterou se ubírají všechny národní parky," přidal se Slovák Marián Jasík.
Přes počáteční odstup některých ekologů a také místních obyvatel, kteří se obávali zvýšení kriminality, jsou na nocoviště jen kladné ohlasy. Vybudování nového přišlo správu na 100 tisíc korun. Za pronájem a servis mobilních toalet zaplatí ročně až 70 tisíc korun.
Foto: Jan Schejbal