Dne 10. srpna jsme se v této rubrice seznámili se vznikem nového místního muzea (článek Strašice aneb jak se rodí muzeum). Práce tehdy byly v plném proudu a my jsme se rozhodli, že jeho osudy budeme sledovat jako jeden příklad za všechna další malá muzea, která v Čechách, na Moravě a ve Slezsku vznikají díky iniciativě místních lidí a podpoře obcí.
Dnes je čas se do Strašic vrátit. V obci ležící 11 kilometrů východně od Rokycan přímo u hranic Vojenského újezdu Brdy byla totiž první část muzea již otevřena.
Muzeum Středních Brd otevřeno
V areálu bývalých letních dělostřeleckých kasáren, založených v roce 1927 a používaných až do počátku 90. let, bylo o sobotním dopoledni dne 26. září 2009 slavnostně otevřeno Muzeum Středních Brd. První etapa plánovaného úkolu budování Areálu zážitkové a poznávací turistiky ve Strašicích je tak hotova.
ČTĚTE TAKÉ: Strašice aneb jak se rodí muzeum
Nově otevřené muzeum navštívilo hned první den více než jeden tisíc návštěvníků. Jeho provoz zahájil starosta Strašic Jiří Hahner a napilno měli kurátor muzejních sbírek Martin Lang i vedoucí odboru kultury Tomáš Makaj - dva lidé, na nichž tíha rychlé a kvalitní realizace muzea nejvíce spočívala.
Otevřené expozice se nacházejí v bývalé důstojnické vile, postavené ve stylu střízlivého prvorepublikového „státního" funkcionalismu. Ta byla ještě na jaře v dezolátním stavu, ale stavbařům se ji podařilo rekonstruovat do srpna. Nové podlahy, dlažba, okna, elektroinstalace, výmalba... Na uspořádání expozice zbývalo kurátorovi muzea necelý měsíc. Ale podařilo se.
Co zde uvidíme
V suterénu jsou umístěny přírodovědné sbírky (geologie, paleontologie, botanika, zoologie). Návštěvník se zde dále seznámí s nerostným bohatstvím Brd a okolí i s tradicí jeho těžby. Nechybí tady ani exponáty z oblasti lesnictví, archeologie a historie (od neolitu po baroko). Přístupné jsou i prostory protileteckého krytu z 2. světové války, připomenuto je neblahé období konce 40. a nástupu 50. let 20. století, kdy ve Strašicích komunistický režim prováděl „vyšetřování politicky nespolehlivých" vojáků.
V přízemí najdeme rekonstruovanou velitelskou pracovnu, v níž je umístěna i část expozice dějin armády v letech 1939-1945. Navazující expozice se zabývá přímo dějinami brdského vojenského praporu v daném období. K vidění je mj. krásný soubor dobových uniforem nebo palných i chladných zbraní a munice. Dále se zde nachází expozice společenského vývoje na středních Brdech, s důrazem na Strašice a jejich blízké i vzdálenější okolí.
V patře se nachází velký přednáškový a výstavní sál. Až do konce roku zde bude instalována výstava souboru grafik malíře Josefa Hodka.
A jak dál
Hrozící ztráta „radarových peněz" muzeum neohrozí. Muzeum na nich totiž není závislé a prostředky čerpá hlavně z grantu strukturálních fondů EU v rámci Regionálního operačního programu NUTS II - Jihozápad.
Napjaté tedy nejsou ani tolik finance jako termíny. Strašičtí totiž hodlají dokončit druhou etapu budování Muzea Středních Brd a Areálu zážitkové a poznávací turistiky již koncem května příštího roku. Do té doby musí být zrekonstruována rozlehlá dřevěná patrová budova - původní kasárna pro mužstvo. V ní bude instalována expozice vojenství v letech 1945-1989 a expozice brdského venkova. V části přízemí bude v původních vojenských „cimrách" zřízena spartánská ubytovna, co nejvíce připomínající původní ubytovnu vojenskou.
Mezi důstojnickou vilou a dřevěnou budovou by měl být v té době otevřen geopark (část kamenných exponátů je již na místo svezena) a miniarboretum.
Teprve pak bude celý plánovaný muzejní areál hotov. Budeme se snažit být u toho a podat další „report" ze Strašic. Ale již teď od kurátora dr. Martina Langa vím, že tím rozvoj muzejního areálu neskončí. Plánují se totiž přinejmenším dva další pozoruhodné projekty.
Tři tipy, kam ve Strašicích a okolí
1. Muzeum Středních Brd (www.muzeumstrasice.eu): Muzeum má otevřeno od úterý do neděle od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Zavíracím dnem je pondělí, zavřeno zůstává i během některých státních svátků. Kromě vlastní prohlídky muzeum nabízí na vyžádání i průvodcovskou službu po muzeu a po předchozí domluvě i po Strašicích.
2. Gotický kostel sv. Vavřince a pozoruhodné roubené chalupy roztroušené po celých Strašicích.
3. Nedaleké město Mirošov s historickým náměstím s kostelem a se zámkem.
Foto: Vladislav Dudák a Muzeum Středních Brd ve Strašicích (expozice)