<span>Olympijské Soči:</span> z moře rovnou na lyže

Relax
20. 12. 2007 12:43
V místních sirných lázních Matsespa vám pomohou od potíží s dýcháním.
V místních sirných lázních Matsespa vám pomohou od potíží s dýcháním.

Právě z vyhlášeného letoviska Soči prý Argonauti odvezli zlaté rouno."Máte zájem o hezká děvčata? O thajskou masáž?" vábí hlas v hotelovém telefonu. Za 3000 rublů (asi 2200 korun) prý splní každé přání. V prosincovém Soči, místu zimních olympijských her 2014, turistická sezona skončila, rekreanti se dávno vrátili domů, a tak platí mimosezonní slevy.

Podle legend právě odtud Argonauti ze starořeckých legend odvezli zlaté rouno. Teď jsou k mání jiné suvenýry. "Černí taxikáři" na místním letišti Adler nabízejí odvoz hned po příletu, s úsměvem plných zlatých zubů. "Nemusíš trpět paranoiou, a stejně tě někdo sleduje," žertuje Saša, znalec místních poměrů.

Vodní park Mayak patří k nejvyhledávanějším plážím ruské riviéry.Dekolty děvčat, která se scházejí večer v hotelové hale, nemusejí být zrovna tím nejpůvabnějším ve městě, které se rozkládá na úbočí Kavkazu na březích Černého moře. Od konce ke konci lze napočítat alespoň 150 kilometrů. Soči je prý druhé nejroztahanější město na světě, hned po Los Angeles. Asi 400 tisíc stálých obyvatel žije na ploše třikrát větší než Moskva s 11 miliony obyvatel. V Soči na každého místního v letošní sezoně připadlo deset turistů. Někdejší sovětské letovisko je opět v módě, od dob, co si tu zalyžoval prezident Vladimir Putin. Drahé žurnály hýří reklamami na letní byty, které jsou od dob "přiklepnutí" olympiády stejně drahé jako moskevské rezidence, kde se v průměru platí za metr čtvereční 5000 dolarů, v novostavbách dvojnásobek.

Hry už se hlásí o slovo

Olympiáda je ještě více než šest let daleko, ale už dává o sobě znát nejen z billboardů. Na letišti se dokončuje nový terminál, obří futuristická stavba, která má ztělesňovat vstupní bránu do nového Ruska. Nejpůvabnější ruské letovisko má díky olympiádě získat světový šmrnc.

V místních sirných lázních Matsespa vám pomohou od potíží s dýcháním."(Ruský oligarcha Oleg) Děripaska koupil celé letiště, pětkrát dráž než byla skutečná cena. Říkal, že buď se mu to vrátí s olympiádou v roce 2014, anebo tu zůstane 50 let. Ale zařídil, že olympiádu mu přiklepli," vykládá Saša.

Celkem má do Soči natéct kvůli olympiádě skoro 12 miliard dolarů, tři pětiny ze státního rozpočtu, zbytek od soukromých investorů, alespoň podle prezentace organizačního výboru olympiády. Jeho regionální ředitel Jefim Bitěňov však jedním dechem dodává, že čísla se mohou měnit: zájem soukromých investorů předčil očekávání, a tak dostanou větší sousto.

"Partnerství veřejného a soukromého kapitálu v dnešním Rusku vypadá tak, že veřejné rozpočty nesou náklady a zisky shrábne soukromý kapitál," tvrdí Garri Kasparov, vůdce opozice v současném Rusku.

Vesničko má olympijská

Botanická zahrada v Soči je svou krásou pověstná.V jednom údolí Krásné Poljany, lyžařského střediska rozkládajícího se nad Soči, už vyrostla na březích řeky Laura stejnojmenná osada plynárenského koncernu Gazprom: novotou zářící hotel přivítá návštěvníky koncem roku, dalších 26 domů za solidním plotem se nabízí soukromým zájemcům; v roce 2014 tu bude jedna ze dvou olympijských vesniček. Osada u Laury je plně soběstačná: má vlastní elektrárnu, vodárnu, vleky ke 14 sjezdovkám, ještě zbývá postavit zábavní centrum.

Plány počítají s výstavbou olympijské vesničky na březích Černého moře pro 3000 sportovců, kteří, prý poprvé v olympijských dějinách, budou bydlet na čtyřhvězdičkové úrovni, pak se vesnice promění v obchodní centrum. Na ploše 200 hektarů vyroste pět stadionů: olympijský stadion pro úvodní a závěrečný ceremoniál s kapacitou 40 tisíc diváků, dva stadiony pro lední hokej s 12 tisíci a 7 tisíci místy v hledištích, rychlobruslařské centrum a lední aréna pro krasobruslaře. "Každé hokejové mužstvo dostane na olympiádu jednu šatnu, týmy se vůbec nebudou muset stěhovat," slibuje Bitěňov.

Přístaviště v Soči.Většina sportovců i návštěvníků se má usadit na jihu Soči, pár kilometrů od letiště, ostatní se vydají o pár desítek kilometrů dále do Krásné Poljany, kde už bagry chystají lyžařské disciplíny na úbočí svahů, dosahujících 2200 metrů nad mořem. Nová bobová dráha bude, samozřejmě, nejdelší a nejrychlejší na světě.

"Z východoevropských investorů jsou zatím nejaktivnější Češi," tvrdí ředitel Bitěňov; plány na stavbu nové elektrárny, vodovodu a čističky v Soči s českou účastí se prý už rozpracovávají. Češi se zajímali i o stavbu lehkého metra, ale nakonec je předběhli Rakušané; Děripaska vlastní i některé rakouské stavební firmy. Jinak se uchytili i Američané, Kanaďané, Skandinávci a Srbové. Obecně však platí, že výstavba infrastruktury je věcí státních koncernů, sportovišť soukromých firem. Na vše jsou prý naprosto otevřené soutěže. Stačí prý sledovat webovou stránku hlavního investora, státního sdružení Olympstroj.

Těžko říci z letmého pohledu, zda věci nakonec dopadnou podle skeptika Kasparova, anebo dají za pravdu oficiálnímu pohledu na Soči jako výkladní skříně Putinovského Ruska. Možná to dopadne jako sliby, že Soči bude do roku 2014 dvojjazyčné, rusko-anglické. "What would you like? Děvčonki? Ili taksi?" ptá se recepční.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ