Několika výstavami a speciálními projekty, městským reprezentačním plesem i zvláštní poctou letos Plzeň oslavuje sté narozeniny svého slavného rodáka, cestovatele a fotografa Miroslava Zikmunda. Plzeňský primátor Martin Baxa v den Zikmundových narozenin 14. února vyvěsí na jeho počest na radnici prapor, který tam jinak vlaje jen při zvláštních příležitostech, řekl Baxa. Chystá i osobní pozdrav pro cestovatele. Zikmund je od roku 1994 držitelem ocenění historické pečetě města Plzně, v roce 1999 se stal čestným občanem města.
Plzeň letos věnovala Zikmundovi svůj městský ples, který se nesl v duchu hesla Po stopách legendy. Jubilant se plesu ze zdravotních důvodů nezúčastnil, v telefonátu s primátorem ale své město pozdravil. Přestože většinu života prožil jinde, na Plzeň stále vzpomíná. "Na Plzeň mám hezké vzpomínky, poněvadž to bylo nejpěknější období celého mého života. Chtěl bych Plzeňákům popřát vše dobré do dalšího období, zejména pak, aby Plzeň vzkvétala tak, jak si to zaslouží," vzkázal.
V pátek 15. února bude v kulturním centru Papírna zahájena výstava z unikátního projektu Zikmund100. Dva mladí cestovatelé z Plzeňska, Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek, následovali putování Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda z let 1959 až 1964, kdy v Tatře 805 projeli Blízký východ, Indii, Nepál, Sumatru, Japonsko a asijskou část někdejšího Sovětského svazu. Jejich následovníci při několikaměsíční cestě zdokumentovali, jak se za více než padesát let proměnila místa, která cestovatelé tehdy navštívili.
Mladí muži z Plzně vyjeli 3. dubna 2018, vrátili se nedávno. Projeli 32 zemí a urazili téměř 130 tisíc kilometrů. Cestu plánovali rok a chystali ji spolu s muzejními institucemi a také se Zikmundem, který jim pomohl vybrat více než 120 fotografií ze své cesty. Socha a Vaňourek hledali místa, odkud fotili Hanzelka a Zikmund, a snažili se s odstupem více než půl století vytvořit snímky se stejnou kompozicí. "O každém místě jsme měli možnost číst v knihách nebo denících Hanzelky a Zikmunda a tato fakta jsme pak porovnávali se současností. Vždyť v roce 1960 bylo na světě o 4,5 miliardy lidí méně. To se projevuje především v Indii a Indonésii," řekl Socha. Záměrem výstavy je právě srovnání fotografií pořízených s velkým časovým odstupem. Na výstavě bude 200 retrospektivních fotografií i artefakty z cest. Pro veřejnost se otevře 17. února. Jejich cestu přibližuje od začátku února také venkovní výstava před vědeckou knihovnou.
Další výstava, která dokumentuje Zikmundův život, včetně jeho dětství, je v Polanově síni Knihovny města Plzně. Její autor, plzeňský fotograf Radovan Kodera, je Zikmundovým přítelem a opakovaně ho ve Zlíně navštěvuje. O fotografické práci Hanzelky a Zikmunda se dokonce chystá psát dizertační práci. "Když jsem v roce 2003 připravoval velkou retrospektivní výstavu Hanzelky a Zikmunda, s panem Zikmundem jsme se probírali jeho archivy a z náhledů vybírali fotky. Já jsem jich pak 300 zvětšoval. Dodnes byly základem několika výstav," řekl Kodera. Mrzí ho, že Hanzelka a Zikmund jsou známí jako cestovatelé, nezmiňuje je ale žádná encyklopedie české fotografie. Výstava v knihovně obsahuje kromě fotografií také například Zikmundovu slohovou práci a další předměty.
"Pan Zikmund stále pracuje na katalogizaci svého archivu. Říkal mi, že má spočítané, že tady potřebuje být do 112 let, aby to všechno stihl," dodal Kodera.