<span>Polské skiareály</span> táhnou do boje o lyžaře

Relax
22. 11. 2007 15:40
Polská střediska chtějí konkurovat českým a slovenským skiareálům.
Polská střediska chtějí konkurovat českým a slovenským skiareálům.

Polská střediska chtějí konkurovat českým a slovenským skiareálům.Také v polských horách začala díky příznivému počasí lyžařská sezona a tamní střediska chtějí letos na své služby nalákat i české a slovenské milovníky sněhových radovánek. Ski-centra na polské straně Tater a Krkonoš chtějí s českou konkurencí bojovat nabídkou modernizovaných lanovek, upravených sjezdovek a nižšími cenami.

Z letošního včasného příchodu zimy se radují všichni provozovatelé sjezdovek a vleků, kteří svorně tvrdí, že tolik sněhu v polovině listopadu nepamatují. Příznivé počasí horaly těší o to víc, že loňská sezona chudá na sníh a mráz znamenala pro ty, kteří žijí z turistiky, vysoké ztráty.

Vleky se rozjely například v lyžařském středisku pod vrchem Nosal na polské straně Tater. Na zdejších svazích leží asi půl metru čerstvého sněhu. Podobná situace je například také v polských Beskydech, kde je místy až metrová sněhová pokrývka.

Na opravdový start sezony v nejvyhledávanějším středisku polských Tater, Zakopaném, které bývá nazýváno zimní metropolí Polska, si však lyžaři budou muset ještě počkat. A to pravděpodobně do poloviny prosince, kdy by měla začít fungovat modernizovaná lanovka na Kasprowy Wierch, kde se nacházejí nejoblíbenější terény polských lyžařů. "Návštěvníky svezeme na vrcholek za 12 minut, o polovinu rychleji než doposud. Během hodiny vyvezeme 360 osob," řekl Andrzej Laszczyk ze společnosti PKL, která kabinkovou lanovku provozuje.

Zimní středisko Zakopané patří v Polsku k nejoblíbenějším.Celkem zde sjezdovky měří asi 15 kilometrů, nejčastěji však lyžaři využívají zhruba dvoukilometrový nejvýše položený úsek. Okolí Zakopaného nabízí mnoho svahů i pro méně pokročilé a začínající lyžaře. Střediska nakoupila nové zasněžovací stroje a prodloužila tratě. Konkurovat prý tak chtějí zejména slovenským centrům. Celodenní skipas stojí od 40 do 70 zlotých (od 300 do 500 korun). "Chceme, aby návštěvníci byli spokojeni u nás a neutíkali na Slovensko," uvedl Zbigniew Markowski z lyžařského střediska Kotelnica Bielczańska.

S českými ski-centry zase válčí o zákazníky polští hoteliéři a provozovatelé vleků v Krkonoších. Město Szklarska Poreba nedaleko česko-polských hranic na svých stránkách informuje, že má nejlepší středisko pro běh na lyžích v Polsku. Centrum na polské straně Krkonoš nabízí okolo 150 kilometrů běžeckých tras o různém stupni obtížnosti. Jsou propojeny s českými a dohromady měří kolem 200 kilometrů. "Přijíždí k nám hodně Čechů, trénují tu profesionálové a relaxují amatéři," řekl pracovník městského informačního centra.

Češi prý jezdí do Polska i za sjezdovým lyžováním. Důvodem jsou menší fronty na vleky a nižší ceny. V Harrachově stojí celodenní skipas v sezoně 570 korun, v Porebě téměř o stokorunu méně. K dispozici je v Harrachově sedm kilometrů sjezdovek a v Porebě 11 kilometrů. Při týdenním pobytu lze při srovnání cen uvedených na internetových stránkách středisek v Polsku ušetřit okolo 2500 korun.

Hoteliéři na horách lákají také na speciální akce během vánočních svátků a na Nový rok. Společně s provozovateli si přejí co nejvíce návštěvníků. Opatrnější je polská horská služba, která varuje, že na svazích, kde je množství lyžařů, se jezdí stále nebezpečněji, a proto existuje vyšší riziko těžkých úrazů.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ