Již po několika minutách v Singapuru poznáte, že vše dokonale funguje. Metro i místní autobusy jezdí na minutu přesně, taxikáři nešidí, přechází se výhradně na zelenou, ulice i parky jsou dokonale uklizené, všechny domy mají čisté fasády, nikde žádné nedopalky od cigaret či posprejované domy.
Bývalá britská kolonie je dnes prosperujícím státem s jednou z nejvyšších životních úrovní na světě a s nedosažitelným standardem čistoty a hygieny. Policistu ovšem téměř nikde nevidíte, celé město je monitorováno kamerovým systémem.
Dopravní lekce
Už přílet na letiště Changi je kulturním šokem. Koberce v příletové hale, rozkvetlé orchideje, palmy, plavecký bazén přímo na letišti, tlumená hudba na toaletách. Jen ty mušle pro pány jsou příliš nízko vzhledem k menšímu vzrůstu Asiatů. Metro i autobusy samozřejmě klimatizované, s nevšedním designem. Šedá madla na držení, fialové tyče, žlutá sedadla, na každé zastávce elektronická tabule s informacemi o příjezdech a odjezdech jednotlivých linek. Pokud nemáte zakoupený lístek, tak vám stačí vhodit příslušnou částku do trychtýře u řidiče.
Nákupy, nákupy, nákupy
Singapur je městem nákupů. Nakupovat můžete všude. Od tržnic a krámků v indické čtvrti Little Indie či v čínském Chinatownu až po nákupní centra mamutích rozměrů, z nichž zejména ta podzemní jsou skutečnými bludišti. Mekkou všech nákupů je tříkilometrová Orchard Road. Nikde na světě jsem neviděl tolik prodejen hodinek jako v Singapuru. Nejde o desítky, ale o stovky prodejen. Od napodobenin světových značek za pár dolarů až po hodinky v ceně automobilu. Jen pro zajímavost - auto starší deseti let nesmí v Singapuru na ulici.
Jídlo, jídlo, jídlo
Singapur je městem jídla. Jí se všude v kteroukoliv denní dobu, většina lidových jídelen má otevřeno 24 hodin denně. Od drobných prodejců na ulici k luxusním restauracím v centru. Nabídka je ohromující, v běžné jídelně máte k výběru několik stovek jídel - pochutnat si můžete na čínské, malajsijské, vietnamské, indické, thajské či třeba indonéské kuchyni. Vaří se z čerstvých surovin přímo před vámi, za pět dolarů (singapurský dolar je asi 12,50 Kč) vám bude jídlo padat z talíře. Po každém občerstvení máte možnost si vždy umýt ruce vařící vodou.
ČTĚTE TAKÉ: Batu Caves: hinduistická svatyně v Malajsii
Památky místo mrakodrapů
Singapur - to jsou nejen výškové budovy, sídla světových finančních společností, hotely a nákupní centra. Singapur je i pestrým náboženským koktejlem. Na jedné ulici najdeme hinduistickou svatyni, pagodu, taoistický chrám, muslimskou mešitu, kostel arménské křesťanské církve, presbyteriánský kostel i synagogu.
Singapur je většinou jen zastávkou při cestě po jiných zemích jihovýchodní Asie nebo do Austrálie. Je to škoda, město má turistům co nabídnout. Vyhlášenou botanickou či zoologickou zahradu, zábavní park na ostrově Sentosa nebo útok na všechny smysly v Indické čtvrti.
Několik důležitých informací: |
Víza - Česká republika má se Singapurem bezvízový styk. Při vstupu do země pouze vyplníte imigrační kartu. Doprava - Z letiště Changi se do centra dostanete metrem - MRT, cena metra i místních autobusů o něco nižší než v Praze, dokonalý informační systém vám nedovolí se ztratit. Měna - Směnárny na každém rohu, singapurský dolar je zhruba 12,50 Kč. Pitná voda - Jako v jediné zemi jihovýchodní Asie je voda v hotelech v celém státě pitná. |
Foto: autor