Vachta trojlistá, vstavač májový, slavík modráček či bahňák bekasina otavní. Tito vzácní ptáci a rostliny se vyskytují v nové chráněné přírodní památce Chodská Úhlava na Klatovsku. V Plzeňském kraji je nyní na 180 maloplošných zvláště chráněných území. Třináctihektarová lokalita Chodské Úhlavy je cenná vedle výskytu chráněných druhů rostlin také tím, že je významným hnízdištěm a koridorem tažného ptactva.
Chráněné území Chodská Úhlava leží u stejnojmenného potoka u silnice mezi Nýrskem a Chudenínem. Území z větší části nepravidelně sekají zemědělci, část je zarostlá rákosem. Kromě vzácných chráněných rostlin, jimž vyhovuje různorodost biotopu a jeho údolní poloha, je lokalita i cenným hnízdištěm.
"Dokládají to i výsledky pozorování, odchytů a kroužkování, které je prováděno systematicky od roku 1998. Ze zvláště chráněných druhů byly zjištěny silně ohrožené druhy bekasina otavní, chřástal polní, slavík modráček středoevropský," uved radní pro životní prostředí Václav Štekl. Ornitologové zde pozorovali i ohrožené bramborníčky černohlavé, hýly rudé, ťuhýky obecné a šedé, moudivláčky či motáky pochopy.
Na území Plzeňského kraje zasahují velkoplošná zvláště chráněná území Národního parku Šumava a chráněné krajinné oblasti Český les, Šumava, Slavkovský les a Křivoklátsko. Ze zhruba 180 maloplošných zvláště chráněných území je přes deset národních přírodních rezervací a národních přírodních památek, zbytek tvoří přírodní rezervace a přírodní památky. Víc než polovinu maloplošných chráněných území spravuje krajský úřad.