Koláři, sedláři, kováři a mistři mnoha dalších dnes už pozapomenutých řemesel zaplnili o víkendu zámecký park v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Na třetím ročníku Josefkolu, setkání řemeslníků, bez jejichž přičinění by nebylo možné se krásou starých kočárů pokochat, se jich představilo na tři desítky. Lidé mohli obdivovat ukázky práce mistrů, kterých už dnes mnoho nezbývá a kteří dorazili i z Rakouska a Polska.
Návštěvníci se v Čechách pod Kosířem, kde je i nové muzeum kočárů, mohli dozvědět, jak vypadala práce prýmkařů, sedlářů, čalouníků a bičařů, co všechno musel umět a znát lampář a pasíř nebo jak vzniká loukoť ohýbáním dřeva.
"Většina řemesel byla zastoupena jedním, maximálně dvěma lidmi, poněvadž více jich v republice ani není," uvedl pořadatel akce Václav Obr, který tradici řemeslných setkání založil a v Čechách pod Kosířem otevřel unikátní muzeum kočárů. Zámeckým parkem se po oba dva dny přehlídky rozléhalo bušení do kovadlin a návštěvníky neodradilo ani podmračené počasí. Jen během soboty akci navštívilo kolem 1100 lidí a další stovky parkem korzovaly i v neděli. Lidé se mohli projet kočárem, vyzkoušet si jízdu na kostitřasu nebo se podívat, jak starý kočár vypadá předtím, než se jej ujmou ruce restaurátorů.
Muzeum kočárů se v Čechách pod Kosířem otevřelo před rokem. Nyní jich v něm návštěvníci mohou obdivovat asi pět desítek a od soboty je v něm otevřena i nová galerie s unikátními tiskovinami, dokumenty a plány, které jeho zakladatel během 15 let shromáždil. "Mají možnost nahlédnout i do restaurátorské dílny, kde je vystaven rozpracovaný kočár z velkopopovického pivovaru, kterým jezdíval jeho správce," doplnil Obr. Letos navíc začal vznikat nový depozitář, budovaný podle vzoru starých francouzských kočároven.
Foto: ČTK