Bývá nazýván „vrcholem světa", a ne neprávem. Svatý Mořic je snad nejznámějším evropským centrem zimních sportů a radovánek. Díky své nadmořské výšce 1865 metrů má toto mondénní lyžařské středisko s 322 slunečnými dny v roce jistotu, že tu bude sníh od prosince až do května.
Banka, luxusní butik, cestovní kancelář... - zkrátka typické Švýcarsko. Tak se prezentuje nejedna z úzkých uliček v centru horského města. Obyvatelé většinou pracují v cestovním ruchu, ať už jako zaměstnanci, provozovatelé či majitelé hotelů, nebo jako průvodci, lyžařští instruktoři a obsluhovatelé nejrůznějších sportovních atrakcí.
Engandinská krajina s horskými jezery, lesy a ledovci patří k nezapomenutelným alpským scenériím. Údolím, které se rozkládá vysoko mezi grandiózními lyžařskými svahy, se táhne na 160 kilometrů běžeckých a turistických tratí. V horských chatách u sjezdovek na Corviglii, domovské hoře Svatého Mořice, se podává pětihvězdičkové menu. Piz Nair s fantastickým výhledem na množství vrcholů nabízí náročné sjezdy. Na Piz Corvatsch nad osadou Surlej najdeme mnohotvárnou lyžařskou oblast s nejdelšími sjezdovkami.
Symbolem Svatého Mořice je pro našince poněkud překvapivě žluté sluníčko. Dávno předtím, než lidé objevili kouzla zimních radovánek, byl Svatý Mořic známým a vyhledávaným letním střediskem. Dnes tu lidé mohou v létě hrát golf, rajtovat na koních, jezdit na bicyklech či se oddávat windsurfingu. A zimní aktivity? Neexistuje snad žádná, která by se tu nedala provozovat.
Pólo ve stínu třítisícovek
Vrcholem zimní sezony jsou od roku 1906 koňské závody a jediný turnaj v pólu na světě, který se hraje na ledě. Jezero se promění ve velkou přírodní arénu s tribunami a stany s občerstvením. Za ním jako pohádková kulisa vesnice ve stínu mohutných třítisícovek. Ale pozor, Svatý Mořic není horskou vesnicí, nýbrž metropolí v horách: „Top of the World" neboli vrchol světa, to je mondénní kombinace zimy, která má pro Švýcary obrovský hospodářský význam. Svědčí o tom zastoupení všech švýcarských bank i špičkových módních značek.
Jestli Svatý Mořic nemá o něco nouzi, tak jsou to bohatí návštěvníci. Od konce 19. století vnášejí lesk do této alpské vesnice korunované hlavy, knížata, průmyslníci, hollywoodské hvězdy a prominenti z celého světa. Aristoteles Onassis, Maria Callas, Charlie Chaplin či Alfred Hitchcock učinili foyer hotelu Badrutt´s jedním z nejslavnějších na světě. Ale i noví hosté tu hledají zimní zábavy s nádechem minulosti - arabští miliardáři, Brazilci, Turci, finanční aristokracie z Moskvy, ale ani na své vlastní nesmíme zapomenout. Bohatí a hezcí naší planety jako by zde chtěli konkurovat krásné přírodě Horního Engadinu.
Přes ohromující počet návštěvníků si městečko uchovává provinční ráz. Svatý Mořic ale hraje v jiné lize než ostatní alpské vesnice. Nikde jinde ve výše položeném místě na světě není tolik hotelů s mnoha hvězdičkami: pětihvězdičkových paláců a čtyřhvězdičkových „ubytoven". Budovy se však neškrábou do závratných výšek, a o co je všechno menší, o to je to luxusnější. S konzervativností místa se vždy spojovala určitá dávka pionýrského ducha. O Vánocích roku 1878 se restaurace hotelu Kulm rozzářila elektrickým světlem, a to jako první ve Švýcarsku. V roce 1962 byla otevřena diskotéka Kings Club a byla první svého druhu.
Mathis Food Affairs na Coriglii je nejstarší horská restaurace pro gurmány. V poledne je tam někdy k vidění víc celebrit než při slavnostní premiéře v Hollywoodu. O několik stanic vleku výš u Alpské chaty se scházejí snowboardisté. Ve výšce 2400 metrů jsou rozestavěny plážové koše obrácené směrem ke slunci, za nimi stojí v trojstupu lyžaři u baru Global Village St. Moritz. Z terasy chaty Paradiso na svahu Suvretty se pří skleničce šampaňského ozývají anglické, italské, německé a také české útržky hovorů o lyžování.
Přistání na jezeře
Od chaty Hahnensee, která je otevřena pouze v době, kdy je hodně sněhu, si lze vychutnat nádherný výhled a ukončit tak úspěšně lyžařský den. Pohled míří daleko do údolí přes zamrzlé Engandinské jezero. Jako pasažér můžete slétnout z Corviglie dolů na rogalu, nesmíte si ale zapomenout připnout lyže! Přistanete přímo na jezeře.
Do Svatého Mořice láká hosty nejen zábava, ale i duch staré, mondénní Evropy a krásná příroda Horního Engadinu. Zdejších 322 slunečných dní z něj učinilo jednu z těch alpských oblastí, kde je vegetace nejrozmanitější a nejbohatší. Během krátkého léta, od července do září, je tu horko skoro jako ve Středomoří. Údolí svítí zelenou, modrou a růžovou barvou, k tomu přistupuje bělost více než 300 ledovců. Poté přijíždějí cyklisté s horskými koly, pěší turisté, surfaři a "inlajnisté". Prominenty to v této době táhne do Nice, Monte Carla, na Mallorcu, a tak exkluzivní hotely nabízejí mimořádné slevy. Teprve až s novým sněhem se do „Top of the World" - Svatého Mořice - vrací onen neopakovatelný lesk a třpyt.
Závěrem snad jenom jedno ujištění: i když Svatý Mořic nejlépe charakterizují slova jako luxusní, mondénní a také nákladný, nemusí to odradit ty, kteří luxus nevyhledávají, ale rádi by si tady zalyžovali. Přímo ve Svatém Mořici se nabízí ubytovací kapacity všech kategorií včetně mládežnické ubytovny.
Užitečné informace:
Lyžařsky nejvýznamnější jsou oblasti Corvatsch a Corviglia. Přímo ze Svatého Mořice vedou vleky do největšího areálu oblasti Engadin - Corviglia - Marguns. K dispozici je 80 km tratí s jihovýchodní expozicí. Dominantou areálu je Piz Nair (3057 m n. m.), pod kterým se nachází závodní tratě mistrovství světa 2003.
Naproti přes údolí se rozkládají převážně severozápadní svahy nejvýše položeného areálu Corvatsch - Furtschellas, jehož součástí je i ledovec pod Piz Corvatsch (3303 m n. m.). Zde naleznete sjezdovky všech stupňů obtížnosti o celkové délce 60 km a dále terény pro freeride a také (páteční) noční lyžování na nejdelší osvětlené sjezdovce ve Švýcarsku. Mírnější svahy jsou v části Furtschellas. Hlavním nástupním místem je dolní stanice lanovky na ledovec v Surlej nad Silvaplanou nebo vesnice Segl/Sils Maria (stanice Furtschellas).
Celá oblast - největší lyžařská oblast v Graubündenu - s celkem 13 středisky a 350 km sjezdovek - je optimálně dopravně propojena skibusy a pro 60 vleků a lanovek platí jediný skipas.
Foto: www.engadinmedia.ch