Restaurátoři v Olomouci dokončují obnovu významné památky - barokní Terezské brány v centru města. Restaurování se dočkaly kamenné i kovové části, práce začaly letos v květnu. Radnice za ně zaplatí zhruba sedm milionů korun, sedminu částky pokryje státní dotace, řekl mluvčí radnice Ivan Rašťák.
Podle Jana Kubeše z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu se poslední velká úprava brány uskutečnila ve 40. letech minulého století. Další dílčí úpravy přišly na řadu v 90. letech minulého století. "Nyní jsme prováděli běžné restaurátorské práce všech reliéfů, kovových částí i dlažby. Památku jsme museli očistit, dotmelit a doplnili jsme některé chybějící drobné části," uvedl restaurátor Ladislav Werkmann. Za zajímavost považuje obnovené zákoutí s krbem, které sloužilo jako zázemí pro stráž.
ČTĚTE TAKÉ: Tipy na víkend: Zabijačkové hody, Drakiáda i jazz
Plné ruce práce měl od května i umělecký kovář a restaurátor Jiří Běhal. "Renovovali jsme všechny tři otvírací brány ze strany od silnice, doplňovali jsme zámky mříží, které byly ze 30 až 70 procent zrezivělé," uvedl Běhal. Součástí obnovy památky byla i renovace nápisu na čele brány ze strany vedoucí na Palachovo náměstí či renovace původních oválných barokních mříží z roku 1753 v horní části brány.¨
"Zůstaly tam i původní nákolníky v hlavní bráně, které jsem opravil. Jsou to ocelové pásy ve spodní části, které bránily tomu, aby kola neponičila pískovcovou klenbu. Byly navíc opatřeny pružným železem, které nasměrovalo vůz do středu brány," popsal část památky Běhal. Veškeré práce podle něj skončí v říjnu. Po opravě bude památka nově nasvícena.
Barokní brána vznikla v letech 1752 až 1753 při budování pevnostního opevnění. Pojmenování Terezská dostala na počest Marie Terezie při příležitosti její návštěvy Olomouce.
Foto: ČTK