UNESCO: <span>Malajské perly</span> Melaka a Penang

Relax
4. 9. 2008 07:30
Dutch Square v Melace.
Dutch Square v Melace.

Kostel v MelacePirátskými loděmi se to tu dřív jen hemžilo a i na začátku 21. století se tu občas nějací korzáři s vyhlídkou na dobrý lup objeví: Melacký průliv, mořská úžina mezi pobřežím Malajského poloostrova a Sumatrou, patří od konce středověku mezi nejfrekventovanější námořní trasy světa. Historická pobřežní města Melaka a Georgetown v dnešní Malajsii by neměla chybět v žádném itineráři po jihovýchodní Asii.

Holandská radnice, portugalské kostely i čínský hřbitov
Pravověrným cestovatelům to jméno zrychluje tep, Melaka není žádné obyčejné město. Tady, blízko jihovýchodního cípu asijské pevniny, se po staletí zastavovali objevitelé, dobyvatelé, obchodníci i obyčejní dobrodruzi na dlouhé cestě z Evropy do Číny, Japonska a dalších oblastí Dálného Východu. Od časů velkých objevitelských cest byla Melaka trvale v hledáčku velmocí a každá z nich tu zanechala výrazné stopy.

Porta de Santiago v Melace.A Famosa („Slavná") se dodnes nazývá pevnost vybudovaná Portugalci, kteří Melaku drželi od roku 1511 dlouhých 130 let. V rovněž „portugalském" kostele sv. Pavla byl roku 1553 pohřben významný křesťanský misionář sv. František Xaverský. Pak přišli Holanďané, jejichž otiskem na tváři města je především Stadthuys (radnice) z poloviny 17. století, výrazná budova s růžovou fasádou, a poblíž stojící kostel Christ Church.

A protože v Melace vždy žila silná čínská populace, najdou se tu i památky jakoby přesazené z říše středu: třeba chrám Cheng Hoon Teng, jeden z nejstarších v zemi, a Chrám Kek Lok Si v Penangu.hřbitov Bukit China, podle některých zdrojů největší čínský hřbitov světa mimo hranice dnešní Číny. Ani v moderních malajsijských dějinách se Melaka neztrácí, vždyť právě tady byla v únoru 1956 vyhlášena nezávislá Malajsie.

Melaku tvoří fascinující směska ras, náboženství, staletí a zvyklostí. Při procházce městem každou chvíli narazíte na buddhistický chrám, hinduistickou svatyni, mešitu či křesťanský kostel, místní restaurace nabízejí snad všechny chutě světa. Jednotlivé komunity tu přitom mezi sebou žijí dlouhodobě v klidu a míru, což je věc skoro nevídaná.

Opiové doupě na ostrově
Severomalajské město Georgetown je jiná káva než Melaka. Leží na ostrově Penang, spojeném s pevninou mohutným mostem, a vedle místní asijské kultury odráží především působení britských kolonizátorů. Ti drželi Penang od roku 1786 až do vyhlášení malajsijské nezávislosti. V porovnání s Melakou sem jezdí mnohem více turistů a město má taky řadu moderních výškových staveb.

Melaka a Georgetown, historická města u Melackého průlivu
Vlajka Malajsie.Zápis na seznam UNESCO: 2008
Hlavní důvod ochrany: ojediněle dochované příklady působení různých kulturních vlivů a jejich výraz v městské architektuře.
Doprava: Penang má menší menší letiště s regionálními linkami po jihovýchodní Asii. Nejbližší letiště se spojením do Evropy, v Kuala Lumpur, je snadno dostupné z Melaky autobusem.
Čas na prohlídku: 2x den.
Další památky UNESCO v oblasti: národní parky Kinabalu a Gunung Mulu, oba v malajské části ostrova Borneo.
Nezapomeňte zajít do chrámu Kek Lok Si, fantastické směsice čínské, thajské a barmské architektury. Brtiskou éru pak připomíná pevnost Fort Cornwallis. Pokud budete chtít na chvíli uniknout otravnému vedru a vlhku, jež tu po celý rok panuje, vyjeďte lanovkou na Penang Hill. Nahoře, více než 700 metrů nad mořskou hladinou, se dýchá o dost lépe, navíc máte báječný výhled na město.

Pravda, ne všichni návštěvníci přijíždějí do Penangu obdivovat historické památky či odpočívat na krásných plážích v okolí města.

Penang je vyhlášeným místem obchodu s drogami, a to přesto, že tyto aktivity jsou v Malajsii trestány i smrtí. Ve městě jsou také stovky často nenápadně vyhlížejících veřejných domů a zejména po setmění se tu vyplatí zachovávat obezřetnost.

Foto: Vít Štěpánek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ