V listopadu <span>na houby? Proč ne,</span> podle mykologů rostou

Relax
16. 11. 2009 16:45
Zimní houby začaly růst už v listopadu.
Zimní houby začaly růst už v listopadu.
Zimní houby začaly růst už v listopadu.V Libereckém kraji roste už nyní nezvykle mnoho pozdně podzimních a zimních hub. Podle mykologů je to reakce přírody na prudké ochlazení v polovině října. Několikadenní sněžení tehdy pokrylo některé lesy až půlmetrovou vrstvou sněhu.

"Před několika dny jsem našel ohnivce šarlatového. Dosud jsem se s ním setkával nejdříve na konci prosince. Mimořádně brzy se objevil už i ohnivec zimní, hlíva ústřičná nebo další zimní houba penízovka sametonohá," říká mykolog Zdeněk Pelda.

Podle Peldy nastala po říjnovém teplotním šoku mykologicky ojedinělá situace a houbaři byli zvědaví, co se stane. "Hřibovitých hub moc není a dá se říci, že jim několikadenní říjnová zima uškodila. Když sníh zmizel, rostly sporadicky suchohřiby, babky a klouzci obecní. Sem tam se vyskytl kozák nebo hřib smrkový. Nehřibovitých jedlých hub je však v současné době nadprůměrné množství," upozornil Pelda.

Nejjedovatější mají po sezoně

Roste hodně bedel, ideální materiál na smažené řízky. Houbaři nosí z lesů v plných koších i strmělky mlženky, šťavnatky pomrazky, všechny druhy čirůvek nebo václavky. "Strmělky mlženky mají až patnácticentimetrové klobouky a vytvářejí takzvané čarodějné kruhy. U někoho může jejich silná aromatická chuť vyvolat nevolnost. Když se ale povaří, propláchnou a naloží do octa, jsou výborné a žádné žaludeční problémy z nich nehrozí," radí Pelda.

Nejjedovatější houby jako muchomůrka zelená nebo závojenka olovová se již nerostou, poněvadž potřebují teplo. Roste však velmi nebezpečná čepičatka jehličnanová, kterou lze někdy obtížně rozeznat od jedlé opeňky měnivé.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ