Vědci loni popsali nových 1,5 tisíce obyvatel světového oceánu, ale zároveň se utvrdili v přesvědčení, že většinu mořské fauny lidstvo ještě nezná. Podle vědecké zprávy publikované v Oslu obývá světová moře 228 450 živočišných druhů, ale možná až dva miliony dalších ještě popsány nebyly.
Nově zjištěné druhy mořské fauny se centrálně evidují od roku 2008. Od té doby bylo identifikováno tisíc nových druhů ryb včetně 122 žraloků nebo rejnoků či nové barracudy ve Středozemním moři. Celkem je známo osmnáct tisíc druhů ryb. Některé ovšem podle vědců ale zmizí dřív, než je lidé stačí popsat, zejména vlivem znečištění životního prostředí nebo klimatických změn.
Při evidenci druhů, které se věnuje dvě stě vědců, dochází ale i k chybám. Mnoho druhů bylo ze seznamu vyškrtnuto, když vědci zjistili, že se tam již z dřívějška nacházejí. Rekordmanem byl prý v tomto směru jistý mořský šnek, který měl 113 identických zápisů. První z nich pocházel z roku 1792.
Nové druhy vědci nacházejí nejčastěji v největších hloubkách či v okolí tropických korálových útesů. Slibný prý je Indický oceán, který je prozkoumán méně, než Atlantik či Pacifik.