ITEP v Plzni
Veletrhu cestovního ruchu vládne baroko, vystavovatelů je 142
22.09.2017 07:15
Repliky barokních kostýmů, tajemství vzniku barokních staveb a zajímavosti o tehdejším jídelníčku nabízí barokní expozice, kterou připravil Plzeňský kraj pro 13. ročník mezinárodního veletrhu cestovního ruchu ITEP, který ve čtvrtek začal v halách TJ Lokomotiva v Plzni. Potrvá do soboty 23. září. Na expozice ve dvou halách, chodbách a na venkovní ploše jsou od otevření fronty návštěvníků.
Vstup je zdarma. Kraj věří, že letošní návštěvnost přesáhne rekordních 13 500 lidí. "Roste počet vystavovatelů, letos jich je 142, o deset více než loni," uvedla náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová. Kraj chce udržet pozici třetího nejprestižnějšího veletrhu svého druhu v ČR, po Brně a Praze.
"Velký potenciál baroka se využíval, ale útržkovitě. Prezentovaly se tu barokní stavby, ale ne v tak komplexním řešení. To jsme zahájili projektem Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Plzeňský kraj převzal tento koncept a dále ho rozvíjí," uvedl Bartošová. Plánuje se například letní barokní festival, který zamíří nejen do nejznámějších barokních památek typu klášterů, ale také do kostelů a kapliček na venkově. "Koncept se rozrůstá, zájem turistů o region se velmi zvyšuje a povědomí a krásném kulturním dědictví baroka se šíří," uvedla náměstkyně. Roste také zájem německých, ruských, čínských a korejských turistů.
"Za letošní rok jezdí do Plzeňského kraje o 15 procent více českých turistů než loni a o 18 procent více zahraničních. A to je všechno práce turistických cílů, kraje, měst a obcí," řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Podle ní musí MMR a agentura CzechTourism "prodávat" regiony a nebude už "prodávat" Prahu, která to umí sama. Podle dnešní návštěvnosti odhadla počet návštěvníků ITEP na víc než 15 tisíc.
Na veletrh přijeli vystavovatelé z Polska, Chorvatska, Německa, Rakouska nebo Slovenska, nově z ruského Jekatěrinburgu. "Českých hostů máme víc a víc, jsou to desítky procent," uvedla Iveta Friedrich ze sklářského muzea v německém Frauenau. Dříve jezdili do Bavorska za nákupy, dnes za kulturou, na památky, do muzeí, lázní a zábavních center. Většina cílů má letáky v češtině i česky mluvící průvodce.
"Jezdí stále více Čechů do lázní, máme tříhvězdičkové ubytování přes penzion po kemp, takže každý si místo najde," řekla Katarína Horváthová z Thermalparku Dunajská Streda. "I když máme dobu internetu a bůhvíco, tak ten osobní kontakt s klienty hraje. Jezdit sem a ukazovat se dává smysl," řekl Miloš Podpěra, ředitel pražské cestovní kanceláře China Tours zaměřené na Asii.
ITEP nabízí cestovatelům kompletní turistické informace, tipy na dovolenou. Dětem pak pohádky, tvořivé dílničky, minidiskotéky, soutěže, malování karikatur, jógu i interaktivní výstavu Jak se točí peníze? Otevřeno je denně od 10.00 do 18.00, v sobotu do 17.00.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.