Velké proměny na <span>hradu Grabštejn</span> uvidí turisté už letos

Relax
24. 3. 2010 08:00
Hrad Grabštejn prochází rekonstrukcí.
Hrad Grabštejn prochází rekonstrukcí.

Hrad Grabštejn prochází rekonstrukcí.Velké proměny, kterými prošel během uplynulých tří let hrad Grabštejn, uvidí návštěvníci už v letošní turistické sezoně. Na začátku dubna se otevře obnovená kaple sv. Barbory a pravděpodobně v létě se stanou součástí prohlídkového okruhu i zrekonstruované sály a salonky ve východním křídle památky. Sdělil to kastelán Jan Sedlák.

"Restaurátoři v kapli nejprve prosvěcovali povrch zdí infračervenými lampami, zkoumali ho a pak opatrně snímali a odmývali povrchové vrstvy maleb. Původní renesanční malby zmizely na mnoha místech pod přemalbami, vytvořenými v pozdějších obdobích," dodal Sedlák. Na obnovu Grabštejna věnovalo ministerstvo kultury přes 50 milionů korun. Hlavní práce začaly v roce 2007 a ve východním křídle vzniklo kulturní centrum se sálem, předsálím a třemi salonky. Restaurovaly se tam rovněž malby. "Hrad využívala až do roku 1989 armáda, a tak jsme ze zdí nejdříve zlikvidovali vojenské nápisy," dodal Sedlák.

Na obnovu Grabštejna věnovalo ministerstvo kultury přes 50 milionů.Ve východním křídle se návštěvníci už za několik měsíců ocitnou například ve 20. a 30. letech minulého století. Památkáři tam pro ně připravují historický "výlet" do stylu art deco, další salonek bude klasicistní. "Exponáty do východního křídla jsme získali z depozitářů v jiných státních památkách v Libereckém kraji nebo jsme je vykoupili od soukromníků," podotkl Sedlák. Repliky historických lustrů věnuje do východního křídla obecně prospěšná společnost Benefiční koncerty Grabštejn.

ČTĚTE TAKÉ: Památky ve Zlínském kraji: nové vstupné, nové trasy

Plány na rekonstrukci východního křídla původně nepočítaly s restaurováním renesančního sálu, přesto se však dočká obnovy. Nacházejí se v něm mimo jiné zajímavé erby. Ve vstupní hale do východního křídla obnovili odborníci cihlové a pískovcové podlahy. Na grabštejnských střechách je po rekonstrukci nová krytina z pálených tašek. Přežijí bez velkých oprav několik set let. Severní i západní křídlo hradu získalo novou fasádu. "Chceme vylepšit přístupové cesty ke Grabštejnu a především park. Pokud seženeme peníze, počítáme v něm třeba s altánky. V minulosti tam stály, zbyly však po nich jenom základy," konstatoval Sedlák.

Hrad Grabštejn.Více než 700 let starý hrad Grabštejn zůstal během opravy otevřený. Turisté se dostali také na věž a do sklepení. Při rekonstrukci objevili archeologové zbytky po dvou hradbách, o nichž se dosud nevědělo. Při záchranném průzkumu našli i zasypanou dělovou kouli. Pochází ze středověku a na Grabštejn přiletěla pravděpodobně při obléhání hradu. I po skončení rekonstrukce bude na památce stále co dělat. "Terasy a staré hradební zdi pod Grabštejnem se pomalu sesouvají a hrozí, že by s nimi mohl ujíždět i hrad. Musíme je zpevnit," podotkl Sedlák.

První zmínky o Grabštejnu se objevily ve 13. století. Současnou renesanční podobu získal po přestavbě v 16. století. Do roku 1989 působila na Grabštejně armáda. Když ho opustila, byl ve velmi špatném stavu. Kromě státu mu po roce 1989 hodně pomohly občanské iniciativy, na jeho obnově se podílel i Česko-německý fond budoucnosti. Do zahájení velké rekonstrukce stály opravy hradu zhruba 40 milionů korun. O jeho zvelebení bojují místní nadšenci 20 let. Například Luděk Vele, sólista opery Národního divadla a rodák z Chotyně, kde Grabštejn stojí, pořádá pravidelné benefiční koncerty na záchranu hradu.

Foto: CzechTourism.com

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ