Za českou <span>věží v Pise</span> do Ústí nad Labem

Relax
24. 11. 2008 07:00
Větruše nad Ústím nad Labem.
Větruše nad Ústím nad Labem.

Větruše nad Ústím nad Labem.Ústí už dávno není "chemické město", ale dobré místo k bydlení s půvabnou přírodou, co by kamenem dohodil, s řekou s možnostmi vodních sportů, termálním koupalištěm v nedalekém Sebuzíně a koneckonců i se stále oblíbenějším pivovarem v Krásném Březně (dnes součásti města).

Centrem města je Lidické náměstí, uzavřené z jedné strany originální budovou Severočeského divadla z počátku 20. století a ze strany druhé monumentální novodobou radnicí. Na další straně stojí řada malebně vyhlížejících domů a na poslední dlouhá budova policie. Je to zvláštní, ale kontrast barevných fasád historizujících činžovních domů
Náměstí.

Nevynechejte v Ústí nad Labem
1. Lidické náměstí

2. Větruše

3. Hrad Střekov nad opačným břehem Labe

a funkcionalistických staveb dnes neruší tolik, jako rušíval v minulosti. Bezesporu je to tím, že jediná barva, která na náměstí chybí, je reálněsocialistická šeď. Zato zeleně je na náměstí hojně, ještě doplněné vodotrysky.

V podzimních barvách náměstí možná nebude tak čistě zářivé, zato je možné si vybrat posezení v několika kavárnách, restauracích a hospůdkách. Nejvíce mě zaujala svým nápaditým názvem (ale nejen jím) restaurace „Ve Střední Evropě". Koneckonců, proč ne? Popíjet pivo nebo grog a pozorovat okny cvrkot na náměstí - to patří k tradičnímu údělu Středoevropana.

Památník obětem v Bosně.Chcete-li se potoulat po okolí, jistě neminete sloup s barokní sochu sv. Antonína Paduánského a před radnicí působivý novodobý památník (stojící na místě památníku zbořeného v roce 1939), připomínající české oběti v Bosně v letech 1878 (obsazení Bosny a Hercegoviny Rakousko-Uherskem), 1914 - 1918 a ještě 1996 - 2001. Takto seřazeno vypadají dějiny skutečně děsivě.

Nejšikmější česká věž

Šikmá věž kostela."Českou Pisou" je pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie jen asi sto metrů od náměstí. Konkrétně jeho vysoká věž, která byla v důsledku náletu v dubnu 1945 nakloněna od svislé osy o 186 centimetrů a stala se tak nejšikmější českou věží.

S touto událostí ladí i barokní kamenný krucifix s klečící Maří Magdalénou u paty kříže. Stojí zvenčí u závěru presbytáře, původně ale stál spolu s dalšími sochami na mostě přes Bílinu (řeka, která má v Ústí své ústí).

Od Vojtěcha k loupežníkově Větruši

Kostel sv. Vojtěcha.Vojtěchem míníme barokní kostel sv. Vojtěcha s kulisovitým průčelím, stojící stále ještě v centru nedaleko kostela nanebevzetí Panny Marie. Byl to kostel klášterní a je dílem významného severočeského stavitele Ottavia Broggia. A je-li potřeba superlativů, připomínám, že zde byly v roce 1972 instalovány druhé největší varhany u nás.

No a ta Větruše? K ní se od obou kostelů vzhlíží, a to hodně vysoko. Jde totiž o výškovou dominantu Ústí na strmém ostrohu nad soutokem Labe a Bíliny.

Podle legendy zde v roce 826 jistý rytíř (snad loupeživý) Labohoř vystavěl na obranu hrad, který pojmenoval po své ženě Vitruši (Wittrusch). Anebo že by´byl určen nad řekou plnou kupeckých lodí k loupežím? Hrad později vyhořel a v polovině 19. století byla na jeho základech postavena restaurace, přestavěná na konci 19. století v romantický „zámeček". I dnes slouží jako restaurace a také jako místo nádherné vyhlídky na široké okolí.

Foto: Vladislav Dudák, usti-aussig.net

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ