Za krásami klenotu Evropy - <span>Českého Krumlova</span>

Relax
13. 7. 2010 08:03
Výhled na historické centrum města ze zámku.
Výhled na historické centrum města ze zámku.

Výhled na historické centrum města ze zámku.Malebné, více než 800 let staré město Český Krumlov v jižních Čechách je známým turistickým cílem. Občas vás v jeho centru mohou ale zaskočit rychle projíždějící auta i nedostatek potravin.

Český Krumlov leží 160 kilometrů jižně od Prahy a jeho přitažlivost tkví jak v netradičním starobylém vzhledu, tak v umístění. Rozkládá se kolem meandrů řeky Vltavy, které mu dopřávají specifický ráz. Jedno z nejstarších českých měst má bohatou historii a jeho podoba je toho dokladem. Majitelé domů, obchodů, restaurací i kaváren jako by se navzájem dohodli, že budou udržovat původní ráz města. Návštěvník tak může obdivovat sgrafiti na fasádách, starobylé vyřezávané dveře, vývěsní štíty a často i interiéry zmíněných objektů. 

ČTĚTE TAKÉ: Schiele a Krumlov - láska, která se minula v čase

Řada z restaurací sídlí v historických domech přímo u břehu Vltavy, v létě je tak turistům dopřáno příjemné posezení na zahrádkách hned u šumící vody, kterou v hojném počtu brázdí lodě a čluny vodáků. Za pozornost stojí například krčma U dwau Maryí poblíž Plášťového mostu, kde příjemný personál nabízí pořádné porce tradičních staročeských jídel. Nechybí pokrmy z pozapomenutých potravin - jáhel, pohanky či ječmene.  

Jeden z krámků v srdci města.Mezi nespornými krásami Krumlova se však najdou i drobnosti, které mohou návštěvníkovi znepříjemnit pobyt. Ačkoli byl Krumlov v roce 1992 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO, člověka zarazí, když spokojeně brouzdá ulicemi po kočičích hlavách a co chvíli musí uhýbat osobním autům. Majitelé podniků i taxikáři totiž nenuceně projíždějí mezi turisty, kteří se tak musí mít stále na pozoru. Pojem pěší zóna zřejmě radnice vůbec nezná. Do infocentra na Náměstí Svornosti raději zakoupila k několika plochým obrazovkám s informacemi velkou 3D televizi, na které pouští filmové ukázky.

Druhý zádrhel zažijí především ti, kteří do města přijedou autobusem nebo vlakem a nemají k dispozici auto. Jediný velký obchodní dům je totiž od centra vzdálen poměrně daleko. Pokud tedy turista nemá zaplacené ubytování se stravou, v centru jen těžko sežene některé potraviny. V infocentru se dozví, že jeden obchod je u zámku, ten však má o víkendech a svátcích zavřeno. Pracovník infocentra upozorní ještě na dvě vietnamské večerky, ty ovšem permanentně nemají pečivo a o jediném pekařství se zaměstnanec jaksi opomene zmínit. Takže, milý návštěvníku, hledej a možná najdeš.

Lanovka na Kleť.Na místním hradu a zámku si člověk může vybrat ze dvou prohlídkových tras. První je zaměřena na původní zámecké interiéry z doby renesance a baroka (plné vstupné činí 130 korun). Prohlídka trvá necelou hodinu, za tu dobu však návštěvník odhalí jen zlomek z překrásného interiéru zámku. Druhá, stejně dlouhá, avšak o 30 korun levnější trasa, je zaměřena na historii rodu Schwarzenbergů a prohlídku chodeb Plášťového mostu. Zámeckou věž, Václavské sklepy, zahradu i venkovní divadlo si tedy turisté musí prohlédnout sami a bez historického výkladu.

Turista unavený z chození po křivolakých uličkách města může vyrazit na nejrůznější výlety do okolí. Jedním z nejznámějších cílů je nedaleká Kleť. Od centra města je vrchol kopce s nejstarší rozhlednou v Čechách vzdálen přibližně 8 kilometrů, kvůli náročné cestě do kopce je však výlet určen spíš pro zdatnější jedince. Ti ostatní se mohou projet vlakem z Krumlova necelou půlhodinku do Holubova, odtamtud asi 3 kilometry pěšky do malé obce Krasetín, odkud je na vrchol Kletě doveze za 70 korun jednosedačková lanovka. Výhled z rozhledy rozhodně stojí za to a také občerstvení v místní restauraci má něco do sebe: hladoví turisté ocení třeba mexickou směs podávanou v bochníku chleba a točený Pardál nebo Budvar. Cesta zpátky do Krumlova pak vede příjemně z kopce a po rovině.

Historie Českého Krumlova

Venkovní divadlo v zámecké zahradě.Jméno Krumlov pochází z německého Krumme Aue (křivý luh), což odkazuje k poloze města mezi meandry řeky Vltavy. První písemnou zmínku o hrádku na levém břehu Vltavy najdeme v listině z roku 1253. Vlastní město bylo založeno v roce 1274.

 

V roce 1302 se města s povolením krále Václava II. ujali páni z Rožmberka, kteří poté přesídlili z hradu Rožmberk na Krumlov. Vybudován byl nový, větší hrad, v podhradí vznikla nová čtvrť, dnes známá jako Latrán.

 

Ve druhé polovině 16. století, za vlády Viléma, nejvyššího královského purkrabího, a Petra Voka z Rožmberka došlo k velkorysé přestavbě krumlovského hradu na pohodlné zámecké sídlo. Velké dluhy však Petra Voka v roce 1601 dohnaly k prodeji Krumlova císaři Rudolfu II. Tím město přestalo být centrem Rožmberského panství.

 

V roce 1622 daroval císař Ferdinand II. celé město Janu Oldřichu z Eggenberka. Po vymření rodu Eggenberků, v roce 1719, přešlo krumlovské panství na rod Schwarzenbergů, v jejichž majetku zůstalo až do roku 1940.

 

V 19. stol. byla ve městě vlivem "průmyslové revoluce" oživena hospodářská činnost. Po zrušení nevolnictví, v roce 1850, se Český Krumlov stal okresním městem. Po první světové válce reagovala německá většina obyvatelstva vyhlášením samostatné šumavské župy Böhmerwaldgau, která měla podle jejich představ připadnout k Rakousku. K tomu ale nedošlo, hnutí bylo potlačeno a Krumlov byl 28. listopadu 1918 obsazen nově vzniklou československou armádou.

 

Vzhledem k převaze německé národnosti bylo město po Mnichově postoupeno německé říši. V roce 1945 bylo osvobozeno americkou armádou, v letech 1945-1946 došlo k odsunu německého obyvatelstva.

 

Pohled na zámeckou věž a Vltavu v centru.Po roce 1948 začíná další rozvoj nových průmyslových odvětví a postupně - Plešivec, Špičák, Vyšný, Dubík, Domoradice, Havraní Skála, a nejnovější - Mír. V roce 1963 byla vyhlášena městská památková rezervace, označovaná v rámci tehdejší ČSSR jako druhá nejvýznamnější po Praze.

 

Po listopadu 1989 se Krumlov stal z okresního města jedním z nejvýznamnějších cílů zahraničních turistů v Česku. Velké finanční prostředky byly investovány do obnovy památkových objektů. Díky tomu se dnes Krumlov řadí mezi nejhezčí města v České republice


Foto: Marie Bezděková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ