Zahrady s prezidentskou vilou se o víkendu otevřou veřejnosti

Relax
16. 9. 2011 08:25
Produkční zahrady Pražského hradu.
Produkční zahrady Pražského hradu.

O víkendu se naskytne ojedinělá příležitost vidět jindy nedostupnou prezidentskou vilu na Pražském hradě. V rámci Vinobramí v Královské zahradě budou zpřístupněny i takzvané Produkční zahrady plné orchidejí. "Po zahradách budou rozmístěny info stojany, návštěvníci si budou moct ptát našich zahradníků, u Masarykova včelína bude včelař a bude se tam prodávat hradní med," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Marcela Řezníčková z prezidentské kanceláře.

Víkendový svátek moravského burčáku bude doprovázen pestrým programem, o který se postarají folklórní soubory nebo skupina historického šermu. Děti si zasoutěží se stálou expozicí Příběh Pražského hradu. V sobotu i neděli budou od deseti do tří zpřístupněny teprve podruhé v historii zahrady, na jejichž západním okraji stojí Lumbeho vila z poloviny 19. století, která byla roku 2005 za 52 miliónu korun upravena pro současný prezidentský pár. Objekty budou přístupné přes bránu za Jízdárnou, prohlídka zabere zhruba hodinu. Loni přilákala akce na 17 tisíc lidí.

Vila pražského chirurga i zbořeniště

Skleníky, kde se pěstují květiny pro protokolární příležitostiK hlavním atrakcím patří skleníky plné orchidejí, anthurií nebo gerber, dále unikátní Masyrykův včelín nebo vodní nádrž z doby Rudolfa II. Tím nejzajímavějším je ale bezesporu klasicistní Lumbeho vile. Ta byla postavena v polovině 19. století pro pražského chirurga a poslance říšského sněmu Karla Lumbeho, který své společenské postavení i finanční situaci ještě vylepšil sňatkem s hraběnkou Annou Marií Thun-Hohenstein.

Ve 20. letech ji zakoupila od dědiců prezidentská kancelář a od té doby zde bydleli zaměstnanci hradu, na čas se proměnila i ve skladiště. Před rokem 1989 se dokonce uvažovalo o demolici. Za doby Václava Havla se plánovalo, že bude z objektu ubytovna státních návštěv. Nakonec si kvůli klidné poloze, krásnému výhledu a snad i blízkosti tenisových kurtů vybral vilu za své sídlo Václav Klaus.

Domeček - bývalé sídlo prezidentů

Domeček v Královské zahradě. V minulosti sloužil jako sídlo prezidentů takzvaný Domeček, jinak také vila Dr. Edvarda Beneše. Od roku 1938 do začátku devadesátých let zde sídlili všichni prezidenti. Přestože byla stavba projektována architektem Pavlem Janákem pro druhého československého prezidenta, Beneš se už nestihnul po válce nastěhovat.

T. G. Masaryk bydlel přímo na Pražském hradě, kde pro něj upravil prostory architekt Josip Plečnik. Václav Havel se svojí první ženou Olgou tu bydlel velmi krátce, potom dal přednost soukromí ve vile v Dělostřelecké ulici na Ořechovce. V současnosti slouží prostory Nadačnímu fondu Livie a Václava Klausových.

Autor: Andrea Semrádová Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ