Slon sumaterský může do 30 let vyhynout

Relax
24. 1. 2012 09:18
Slon sumaterský.
Slon sumaterský.

Slon indický sumaterský (Elephas maximus sumatranus) může být ve volné přírodě vyhubený za méně než 30 let, pokud nebudou přijaty okamžité kroky k ochraně rychle se zmenšujícího přirozeného prostředí těchto chobotnatců. Uvedl to v úterý Světový fond pro ochranu přírody (WWF), který citovala agentura Reuters.

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) zvýšil stupeň ohrožení slona indického sumaterského z "ohrožený" na "kriticky ohrožený". Vedla ho k tomu skutečnost, že za jedinou generaci se přirozené životní prostředí tohoto poddruhu slona indického zmenšilo o 70 procent a počet přežívajících jedinců ve volné přírodě klesl o polovinu.

Hlavní příčinou je odlesňování a přeměna lesů na zemědělskou půdu. Tato praktika rovněž zhoršila šance na přežití tygra sumaterského (Panthera tigris sumatrae) a nosorožce jávského (Rhinoceros sondaicus).

"Sloni indičtí sumaterští se připojili na rostoucí seznam indonéských druhů, které jsou kriticky ohrožené, včetně například orangutanů, nosorožce jávského a sumaterského a tygra sumaterského," uvedl v prohlášení Carlos Drews z WWF. "Pokud nebudou přijata okamžitá a účinná ochranná opatření, pak tato úžasná zvířata budou pravděpodobně vyhubena ještě za našeho života," dodal.

Sumaterského poddruhu slona indického zbývá ve volné přírod odhadem jen 2400 až 2800 kusů. To je o 50 procent méně než v roce 1985. Vědci odhadují, že pokud bude současný pokles pokračovat, vyhynou sloni indičtí sumaterští za méně než 30 let.

WWF proto vyzvala indonéskou vládu, aby zakázala všechno kácení a ničení lesa v oblastech, kde sloni žijí. Jakkoli jsou místní sloni v Indonésii chráněni zákonem, valná část jejich přírodního prostředí chráněná není a je možné ji měnit na zemědělskou půdu, uvedl IUCN. Situace je kritická především v provincii Riau na Sumatře, kde rychlé odlesňování snížilo počet slonů o 80 procent za méně než 25 let.

Za posledních 70 let už v Indonésii vyhynul jak tygr balijský (Panthera tigris balica), tak tygr jávský (Panthera tigris sondaica).

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ