Venku je zima, tak co nejrychleji dovnitř a zatopit. A zadýchat. Za to, že se vám v autě v tomto období mlží okna, ale můžou ještě další faktory. Dobrou zprávou je, že řešení je jednoduché a stojí pár korun.
"Za zamlžená okna obecně může vlhkost v kabině vozu. Jakmile se tedy uvnitř interiéru ocitne cokoli mokrého, po zapnutí topení se voda začne hned odpařovat, a kvůli tomu pak z okna nic nevidíte," popisuje Jitka Jechová z českého zastoupení automobilky Toyota. Zabránit tomu můžete celkem snadno tím, že budete ve voze permanentně větrat. Jenže komu by se uprostřed zimy chtělo cestovat s otevřeným oknem?
Mohou za to koberečky i oblečení
Existuje i několik pohodlnějších řešení: Na zimu můžete například vlhké koberečky vyměnit za gumové, do nichž se voda nevsakuje a následně se neodpařuje. Jakékoli mokré nebo navlhlé věci nebo oblečení nechávejte v kufru auta.
"Věnujte čas tomu, že okno důkladně vyčistíte. Nejen zvenčí (námraza a sníh z vnější strany zpomalují jejich prohřátí a přispívají k mlžení), ale také zevnitř. Umyjte ho podobně jako okna doma, aby na něm nezůstala žádná mastnota, která zamlžení ještě podporuje," radí Jechová.
Vyčistěte klimatizaci a filtr
První pomocí je pak samozřejmě klimatizace a větrání - nikdy nezapínejte jen vnitřní okruh a proudění vzduchu nasměrujte výhradně na okno, aby bylo silnější. Vyplatí se také nechat klimatizaci jednou ročně vyčistit, aby nečistoty z ní čerstvě umyté okno zase nezašpinily.
Pomůže také výměna kabinového (pylového) filtru, kterou byste měli absolvovat jednou ročně. Například u Toyoty bývá součástí servisní prohlídky. Starý zanesený filtr totiž špatně absorbuje vlhkost, a tak vám v zimě vůbec nepomáhá.