Jako tahouna globálního designu zmiňuje Českou republiku se šesti dalšími zeměmi titulní strana dubnového čísla nejvlivnějšího designového magazínu na světě Wallpaper. K dalším progresivním zemím v oboru podle magazínu patří Dánsko, Německo, Mexiko, Singapur, Velká Británie a USA. V článku jsou zmíněna jména dvanácti českých designérů, přičemž devět z nich je spojeno s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou (UMPRUM).
O úspěchu informuje škola na svém webu. Mezi designéry, o nichž článek informuje, jsou čtyři pedagogové - prorektor školy Jiří Pelcl, který se zabývá designem skla, porcelánu a nábytku, členové studia Olgoj Chorchoj Jan Němeček a Michal Froněk a sklářský výtvarník Rony Plesl. Text k těm, kdo posouvají český design kupředu, řadí i pět absolventů.
Zdeněk Lhotský se věnuje také především sklu, Jan Plecháč a Henry Wielgus se ve společném studiu zaměřují na návrhy průmyslového designu, nábytku, interiérů a architektury, architektka Michaela Tomišková je částí studia Dechem, které navrhuje především designová svítidla či skleněné vázy, a Lenka Klodová se věnuje volnému umění, její díla se převážně točí kolem ženského živlu, tělesnosti, sexuality a mateřství.
UMPRUM sbírá četná ocenění doma i v zahraničí. Tomišková se sklářem Jakubem Janďourkem, který je druhým členem studia Dechem, loni zvítězila v soutěži Czech Grand Design. Letos ji následovala a titul Grand Designér roku získala módní návrhářka a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi Liběna Rochová. UMPRUM či její absolventi v tuzemských výročních cenách za design boduje opakovaně, stejně jako v Národní ceně za studentský design, ale i v soutěžích oceňujících jiné obory, třeba knižní úpravu.
Dětská kniha To je Praha ilustrátorky a pedagožky UMPRUM Michaely Kukovičové, kterou vytvořila spolu se spisovatelkou Olgou Černou, si v tomto týdnu odnesla Čestné uznání z prestižního festivalu dětské literatury v Boloni. Kniha uspěla mezi stovkami přihlášených z celého světa.
Ateliér produktového designu sklízel úspěchy v německé soutěži Red Dot Award 2016. Cenu získal student Eduard Hermann za kolekci svítidel Ignis, které navrhoval pro sklárnu Bomma. Hned dvě ocenění si odnesli i vedoucí tohoto ateliéru, autorská dvojice Olgoj Chorchoj, za nože Pocket navržené pro firmu Mikov a svítidla TIM pro Bomma, obojí již ověnčené cenou Czech Grand Design.
V soutěži Red Dot letos, podobně jako v několika posledních letech, uspěli i další čeští tvůrci. Návrhů sice přišlo 5200 z 57 zemí, cen se ale v rámci soutěže rozdají desítky. Cenu získal vibrátor od designérky Anny Marešové, odpadkové koše od Mmcité, křeslo Split od Arika Levyho pro značku TON či vůz Škoda Superb Combi.
Češi jsou tahouny designu, tvrdí prestižní magazín Wallpaper
Relax
9. 4. 2016 09:30Módní návrhářka a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi Liběna Rochová.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít