Je považovaná nejen za talentovanou návrhářku, ale i velmi schopnou byznysmenku. Návrhy Diane von Fürstenberg jsou většinou zacíleny na ženy ze střední třídy, ačkoliv vytvořila i pár haute couture kolekcí. Módní průmysl ohromila, když představila ikonické zavinovací šaty, které dodnes většina firem hojně kopíruje. Odkud se vzal přídomek "von" a jakou z prvních dam USA kritizovala?
Diane Simone Michelle Halfinová se narodila v belgickém Bruselu na Silvestra v roce 1946. Její otec Leon Halfin, byl původem z Moldávie a matka Liliane Nahmiasová byla židovskou Řekyní, jež přežila holocaust. Rok a půl předtím než porodila svou dceru Diane byla vězněna v koncentračním táboře v Osvětimi.
Ačkoliv se z Diane později stala módní návrhářka, jako mladá studovala ekonomiku na univerzitě v Ženevě. V jejích 18 letech se na škole seznámila i se svým budoucím manželem, princem Egonem von Fürstenbergem, dědicem automobilového jmění společnosti Fiat.
Zanedlouho po seznámení se dvojice rozhodla vzít. Rok po svatbě (1968) s Egonem se Diane pustila do navrhování. "V okamžiku, kdy jsem se stala Egonovou manželkou, jsem se rozhodla být nezávislou a stát se někým."
Symbol svobody
V roce 1969 se oba přestěhovali do USA, kde společně vychovávali syna Alexandera a dceru Tatianu. O rok později dostala Diane práci u Ferrettiho, italského výrobce textilu. Ten ji naučil vše o střihu látek a barvách. Dokonce pro něho Diane navrhla řadu tunik a košil z potištěného hedvábného žerzeje. Ve stejném roce už předvedla Diane svou první kolekci v newyorském hotelu Gotham. V roce 1972 si už založila vlastní podnik.
Poprvé zde v roce 1974 představila své ikonické zavinovací šaty. "Navrhuji pro ženu, která je ráda ženou." Její návrh byl snadno nositelný, sexy a hlavně lichotivý. Na výsluní se tento model drží dlouho i kvůli tomu, že je vhodný pro všechny typy postav. Někteří je považovali v sedmdesátých letech za symbol osvobození žen.
Rozvod a nový partner
Po úspěchu na poli módy Diane spustila kosmetickou řadu a v roce 1975 uvedla na trh parfém "Tatiana", který pojmenovala po své dceři. O rok později se objevila na obálce Newsweeku, protože se jí povedlo prodat neuvěřitelných pět milionů šatů.
Diane si užívala večírky a život v New Yorku naplno. Velmi často navštěvovala Studio 54 společně s Andy Warholem a Biancou Jaggerovou. "Největší chybou, kterou žena může udělat, je, že nebude sama sebou na veřejnosti či v soukromí," hlásala. V New Yorku se setkala s šéfredaktorkou časopisu Vogue Dianou Vreelandovou. Ta její šaty označila za "naprosto senzační".
Po rozvodu s Egonem v roce 1983 si nechala jeho příjmení. Nezůstala však sama, v roce 2001 se vdala za obchodníka Barryho Dillera. Pár založil soukromou nadaci The Diller - Von Fürstenberg Family Foundation, která poskytuje filantropickou podporu různým neziskovým organizacím. Od roku 2006 je předsedkyní Rady amerických módních návrhářů (CFDA).
Kritika první dámy
Diane velmi podporuje práci amerických návrhářů. Dokonce natolik, že se kvůli tomu obula i do outfitu tehdejší první dámy Michelle Obamové. Ta si v roce 2011 na státní večeři oblékla šaty od Brita Alexandera McQueena, ačkoliv sama tvrdila, že maximálně podporuje americké designéry. Diane byla z jejího kroku velmi rozpačitá.
Také Oscar de la Renta uvedl pro list Telegraph: "Nechápu proč si na návštěvu do Číny, kam Obamovi jeli podpořit americko-čínské obchodní vztahy, vzala Michelle šaty od evropského návrháře. Měla propagovat amerického."
Diane se za její život podařilo vytvořit prosperující módní značku "DVF", kterou nosí řada významných osobností jako například Catherine, vévodkyně z Cambridge, Gwyneth Paltrowová, Kate Beckinsalová, Madonna, Tina Brownová, Jessica Albová či Susan Sarandonová.