Studenti recyklovali ikonické modely, představí je ve Vídni

Relax
22. 10. 2015 15:26
Mladí čeští tvůrci své modely předvedli v Tokiu i New Yorku, po Praze je další na řadě Vídeň.
Mladí čeští tvůrci své modely předvedli v Tokiu i New Yorku, po Praze je další na řadě Vídeň.

Oděvy vzniklé recyklací modelů světových návrhářů vytvořili pod dohledem přední české módní designérky Liběny Rochové studenti UMPRUM. Modely odkazující k tvorbě Helmuta Langa, Jeana Paula Gaultiera či Yvese Saint Laurenta po úspěšných prezentacích v Tokiu a v New Yorku představili v Praze jako součást začínajícího Designbloku. Další zastávkou bude vídeňská galerie Mario Mauroner, kde prodejní výstava kolekce Ikonická recyklace začne 26. listopadu.

Projekt vznikl z iniciativy Elisabeth Längleové, přední rakouské módní odbornice, která spoluvytvářela třeba identitu značky Helmut Lang. Studentům Ateliéru designu oděvu a obuvi Uměleckoprůmyslové školy v Praze, který vede Liběna Rochová, věnovala několik ikonických modelů z 80. a 90. let z vlastní sbírky.

Česká módní designérka Liběna Rochová.Zadání znělo recyklovat ikonu, tedy vybrat si značku, stát se jejím virtuálním hlavním designérem a zároveň do oděvu promítnout svou kreativitu. "Studenti se na pár měsíců stali pomyslnými kreativními řediteli zvolených značek. Pracovali na kolekci, která měla vystihnout DNA značky, ale s osobitým přístupem studenta jako designéra značky. Pracovali s modely světových návrhářů," uvedla Rochová.

Originály modelů mladých českých tvůrců se newyorskému publiku představily v době, kdy se ve městě koná jedna z největších událostí světa módy, Mercedes Benz New York Fashion Week. Prezentaci hostila Česká národní budova a podle Liběny Rochové na ni přišlo nej odborné publikum, ale i spousta studentů pro inspiraci, podobně prý jako v Tokiu.

Zadání bylo recyklovat ikonu a stát se jejím virtuálním hlavním designérem.

Rochová patří k nejvýraznějším osobnostem současné oděvní tvorby v ČR. Své poslání vnímá i jako snahu ukázat práci mladých českých tvůrců světu. "Sedmým rokem seznamuji svět s kreativitou studentů. Spolupracujeme s Adri Rodriguezovou‚ hledačkou talentů, která náš ateliér před několika lety zařadila mezi světové ateliéry, kde hledá nové tváře," uvedla.

Projekt vznikl z iniviativy Elisabeth Längleové, přední rakouské módní odbornice.

Modely studentů vznikaly jako klauzurní práce, pracovali na nich studenti prvního až třetího ročníku. Škola podle Rochové uvažuje o případném daru některých modelů Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze. Pokud se ale na vídeňské výstavě, kam dostali pozvánku i zástupci příslušných institucí, prodají, nové již nevzniknou, každý model zůstane jen v jednom provedení.

Autor: ČTK Foto: , Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ