Násilné protesty proti novému zákonu o občanství v Indii těžce dopadají na tamní turistický ruch, napsala agentura Reuters. Podle oficiálních odhadů za poslední dva týdny zrušilo či odložilo svou cestu do památníku Tádž Mahal na 200 tisíc domácích i zahraničích turistů. Proslulá památka se nachází v severním státě Uttarpradéš, jež je jedním z ohnisek protestů, při nichž zemřelo již 25 lidí.
"Letos v prosinci jsme zaznamenali 60procentní pokles v počtu návštěvníků," řekl Reuters policista ze stanice poblíž Tádž Mahalu s tím, že data porovnával s prosincem minulého roku. "Indičtí i zahraniční turisté nám volají na služebnu, aby si ověřili bezpečnost. Ujišťujeme je, že jim zajistíme ochranu, ale mnoho se jich i tak rozhodne nepřijet," dodal.
Svou cestu po Indii se rozhodla zkrátit také skupina turistů z Evropy. "Jsme všichni v důchodu, cestování pro nás musí být rozvážné a odpočinkové. Titulky v novinách v nás vzbudily obavy a odjedeme dříve, než jsme plánovali," řekl Reuters bývalý bankéř z Londýna.
Tádž Mahal se nachází ve městě Agra, kde úřady, podobně jako na jiných místech, ve snaze zabránit dalším protestům přerušily přístup na internet. "Zablokování internetu snížilo cestování a turismus v Agře o 50 až 60 procent," uvedl předseda místní asociace cestovních kanceláří.
Uttarpradéš, kde žije také velký počet nosorožců indických, v prosinci průměrně navštěvuje kolem půl milionu lidí. Podle jednoho z místních pracovníků v turismu tento počet letos klesl nejméně o 90 procent.
Varování ohledně cest do regionů zasažených protesty již vydaly Spojené státy, Británie, Izrael, Singapur, Kanada a Tchaj-wan. České ministerstvo zahraničí varuje především před cestami do státu Ásám na východě země. Cestovatelům doporučuje informovat se o aktuální situaci a vyhnout se jakýmkoli místům, ve kterých dochází k protestům.
Sporný zákon o občanství umožňuje získat indické občanství nemuslimským přistěhovalcům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle kritiků je zákon cíleně diskriminační vůči muslimům, a ohrožuje tak sekulární charakter státu. Normu předložila vláda vedená hinduistickými nacionalisty premiéra Naréndry Módího. V čele demonstrací stojí převážně příslušníci muslimské menšiny, která v Indii s 1,3 miliardy obyvatel tvoří asi 14 procent populace.