Objev v Etiopii
Archeologové našli pozůstatky starověkého kostela
12.12.2019 07:00
Archeologové na severu Etiopie objevili ruiny starověkého města včetně kostela, který pochází ze 4. století našeho letopočtu. Jedná se tak zřejmě o nejstarší trosky křesťanského svatostánku v zemi. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
Nejstarší části města známého jako Beta Samatu jsou přitom už z 8. století před naším letopočtem. Archeologové na místě kromě ruin dalších budov objevili také keramické předměty, sošky, pozlacený prsten, přívěšek s křížem a další artefakty.
Lost #Ethiopian town comes from a forgotten empire that rivalled #Rome https://t.co/gXbKL6O3LH "#Archaeologists have discovered an ancient buried town in #Ethiopia that was inhabited for 1400 years. The town was part of a powerful civilisation called #Aksum,..." pic.twitter.com/EkrrPViJx7
- Addis Standard (@addisstandard) December 11, 2019
Většina města byla ale postavena v období Aksumského království, některé budovy jsou ale ještě starší. Vedoucí archeologického týmu Michael Harrower v této souvislosti uvedl, že Aksumská říše patří k nejstarším civilizacím na světě, ale na Západě o ní lidé moc neví.
Království Aksum se rozkládalo na území dnešní Etiopie a Eritreje zhruba od roku 100 před naším letopočtem do roku 960 našeho letopočtu. Ve 4. století našeho letopočtu se v něm prosadilo křesťanství. Říše měla čilé obchodní styky s Egyptem, Indií a Čínou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.