Mig-21
Britský umělec pohřbí v Česku slavnou stíhačku
21.09.2017 07:30
Galerie Rudolfinum pořádá při oslavách sté výstavy, kterou zahájila před dvěma týdny, happening v Dolních Břežanech. Jmenuje se Pohřbení letadla, zakopán do země při něm 1. října bude vojenský letoun MiG-21 a je projektem britského umělce Rogera Hiornse, řekl kurátor Galerie Rudolfinum David Korecký. Ideu pohřbívání letadel autor sleduje několik let, první zahrnutí letounu hlínou uskutečnil loni a vyzývá i kohokoli dalšího, aby tak činil také.
Výrazný představitel mladé umělecké generace Roger Hiorns měl v Rudolfinu před dvěma lety svou výstavu. Na happening do Dolních Břežan také přijede. Akce se uskuteční v areálu Výzkumného centra ELI Beamlines, které na něm participuje, uvedl kurátor. Záměrně mluví o "pohřbení", nikoli o "pohřbu", neboť půjde především o fyzickou aktivitu, nikoli o pietní akt, o smuteční setkání s někým či něčím, co ostatní opouští.
Hiorns v tomto projektu odkazuje k tradici land artu, ale také k revizi tradičních rituálů v globalizované společnosti. Odvěká touha člověka létat zplodila výkonné stroje, aparáty určené k manifestaci a upevňování moci, podtržení triumfu techniky a pokroku. "Hiorns pracuje s tématem mrhání lidským potenciálem, všímá si toho, že člověk často upíná své síly k čemusi, jehož smysl a význam může být sporný," vysvětluje kurátor. Proto má podle něj připravovaný sochařský happening sociálně kritický podtext.
Získat letoun, který by bylo možné pohřbít, nebylo prý jednoduché, podobné stroje jsou velmi nákladné a starší kusy se stávají i památkově chráněnými. V úvaze bylo i dopravní letadlo, nakonec se získala stíhačka. Mikojan-Gurevič MiG-21 je sovětská nadzvuková víceúčelová stíhačka používaná od začátku 60. let 20. století dodnes. Užívala ji letectva více než 50 zemí a v několika z nich je stále ve službě. Typu MiG-21 bylo vyrobeno přes deset tisíc kusů, což z něj činí nejvíce a nejdéle vyráběný nadzvukový letoun, legendu stíhacího letectví východního bloku za studené války.
Letouny MiG-21 se účastnily mnoha ozbrojených konfliktů, mimo jiné v arabsko-izraelských válkách či válce ve Vietnamu. V letech 1961 až 2005 byly i ve výzbroji Československé lidové armády a poté Armády České republiky. MiG-21 MF číslo 4313, který bude pohřben, byl vyroben v roce 1971 a vyřazen ze služby v roce 1996. Stroj nalétal 1773 letových hodin, bojových akcí se ale neúčastnil.
Obec Dolní Břežany má dlouhou historii, pohřbívání letadla se proto musí uskutečnit za dohledu archeologů. Odborníci z Leteckého muzea Koněšín zajistí přípravné, dekontaminační a konzervační práce na letounu tak, aby neobsahoval nic, co by mohlo kontaminovat životní prostředí. Letoun MiG-21 bude pohřben na pozemku ELI Beamlines, v parkové části přístupné veřejnosti. To, že pod zemí je letadlo, napoví pravděpodobně QR kód umístěný v blízkosti na povrchu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.