Československý design v Jablonci. K vidění jsou duritky i Zlatá Zuzana

Relax
8. 11. 2018 20:00
Výstava v Jablonci se zaměřuje na český a slovenský design nápojového skla.
Výstava v Jablonci se zaměřuje na český a slovenský design nápojového skla.

Prvorepublikové skleničky takzvané duritky, zřejmě nejslavnější slovenský soubor sklenic Zlatá Zuzana i nejprodávanější české sklenice Claudie vystavilo muzeum v Jablonci, které se ve své nové výstavě zaměřilo na český a slovenský design nápojového skla za posledních sto let. Tím je výstava podle kurátora Petra Nového unikátní.

"V historickém průřezu a ve srovnání mezi Českem a Slovenskem to je vůbec poprvé, co se nějaká podobná výstava koná," uvedl Nový.

Výstava se koná ke 100 letům od vzniku Československa, vitríny s exponáty ve dvou navazujících sálech pomocí barev proto pomyslně vytváří státní vlajku. "První republika je modrá, období socialismu je logicky červené a končíme bílou," uvedl kurátor. V závěru se vitríny rozdvojují, což má symbolizovat vznik dvou samostatných států Česka a Slovenska před 25 lety.

Výstava se koná ke 100 letům vzniku Československa.Na výstavě nazvané Dva v jednom je kolem 400 exponátů ze sbírek jabloneckého muzea, uměleckoprůmyslového v Praze a slovenského sklářského v obci Lednické Rovne.

Podle Nového je výstava reprezentativním průřezem českého a slovenského designu nápojového skla. "Jsou tam jak luxusní předměty, tak z větší části i to, co měli nebo mají lidé doma," řekl kurátor. Mezi exponáty jsou duritky navržené Rudolfem Schrötterem. "Tvar, který byl pro ně použit, najdete v nabídce jakékoliv firmy po celém světě," uvedl Nový. Chybět nemůžou ani sklenice Zlatá Zuzana z roku 1954 od Jozefa Staníka, který za ně získal státní vyznamenání. Prodalo se asi pět milionů pohárků a sklenic různých typů a Zlatá Zuzana bývala i prestižním státním darem. V roce 1963 ji dostala i první žena ve vesmíru Valentina Těreškovová nebo v roce 1981 ke svému sňatku princ Charles s Dianou.

Z českých exponátů je mezi lidmi patrně nejznámější Claudie vytvořená podle návrhu Miloše Matouška pro novoborský Crystalex. "To je soubor, kterého se v letech 1974 až 2014 prodalo 200 milionů a vyrábí se pořád. Na rozdíl od Zlaté Zuzany to je automatická výroba. Jde o jeden z prvních výrobků z automatické linky," řekl kurátor.

K výstavě vznikla stejnojmenná publikace v českém, slovenském a anglickém jazyce a je tak prvním zpracováním tématu českého a slovenského skla. "Jeho historie i současnost je nejen zajímavým kulturně-historickým tématem, ale byla pro nás i badatelskou výzvou. Jde o příběhy, které se sice prolínají, ale nikdy zcela nepropojí," dodal Nový.

Výstava v muzeu potrvá do poloviny dubna, pak se přemístí do Slovenského národního muzea v Bratislavě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petrášek Radek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ