Koronavirová krize? Šance opustit známky a zmodernizovat hodnocení žáků, tvrdí odborníci

Relax
27. 1. 2021 10:16
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Někde klasické známky, jinde slovní hodnocení. Žáci základních a středních škol za pár dní obdrží vysvědčení, vzhledem k pandemii onemocnění covid-19 však záleží na samotných školách, jak budou vypadat. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy doporučuje zohlednit vysoký podíl on-line výuky: hodnotit lze klasifikací, slovně nebo kombinovat obojí.

"Hodnocení jako obava, nebo výzva? Teď je ta chvíle, kdy si můžeme vyzkoušet něco nového a přemýšlet, jak s tím dál pracovat," říká Karel Derfl, ředitel základní školy v Chrašticích. "Důležité je nebát se chyby. Tahle doba poskytuje příležitost, která by se měla využít," souhlasí Pavel Škramlík, ředitel Sportovní soukromé základní školy Litvínov.

Většina školských zařízení k hodnocení v tomto směru přistupuje. Učitelé nepovažují vysvědčení za netypické pololetí za provizorium, ale hledají nejlepší řešení i do budoucna. Své názory a zkušenosti sdílejí jak v rámci svých pedagogických sborů, tak prostřednictvím webinářů projektu SYPO, který patří pod Národní pedagogický institut.

Například v Litvínově se snaží měnit přístup k výuce už delší dobu. "Od klasických známek jsme ustoupili, využíváme sebehodnocení, postupujeme podle předem připravených kritérií a jejich splnění hodnotíme slovně nebo procentuálním ohodnocením," popisuje Pavel Škramlík.

Cílem má být přesun od hodnocení výkonu žáka učitelem k sebehodnocení. "Není to samozřejmě jednoduché, musíme hodně komunikovat s rodiči i žáky o tom, jaké jsou vlastně cíle učení. Přenášíme také část odpovědnosti za hodnocení na žáky tím, že se sami sebehodnotí, my jim s tím ale pomáháme. Proto se snažíme srozumitelně pojmenovávat cíle výuky, aby učení dávalo dětem větší smysl. Na to jsme se soustředili již na jaře, je to důležité pro motivaci. V případě, že to žáci zvládnou, dokážou pak lépe rozpoznat, jestli se jim práce daří, nebo nedaří," dodává Karel Derfl.

Jednou z největších překážek nemusí být překvapivě přijetí nového druhu hodnocení rodiči či žáky, ale trochu překvapivě samotnými pedagogy. Jak upozorňuje Petr Jíša, ředitel ZŠ Vorlina Vlašim, práce s pedagogickým sborem je dlouhodobým procesem a diskuzí, hodně záleží na ladění společného jazyka a nazírání. "Pokud se slovním hodnocením nesouzní sami učitelé, pak je hodnocení problematické. Může dojít k vnitřnímu nepřijetí - učitelé hodnotí pouze formálně, jen protože musí," říká.

Autor: - red -Foto: , deposithphotos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ