Městečko Plougastel-Daoulas na západě Francie vyplatilo odměnu 2000 eur (přes 50 tisíc korun), kterou vypsalo za rozluštění tajemného nápisu vytesaného do skály na místní pláži. Podle výherců, kteří si peníze rozdělili, kámen připomíná tragickou smrt člověka v 18. století, informovala agentura AFP.
Nápis na skále, k níž se lze suchou nohou dostat jen za odlivu, objevili obyvatelé městečka Plougastel-Daoulas teprve před několika lety. Letopočty 1786 a 1787 naznačují, že jej někdo vytesal před více než 230 lety, pár let před začátkem Velké francouzské revoluce.
Obyvatelé městečka si dlouho lámali nad nápisem hlavu, až loni v květnu požádali o pomoc s jeho rozluštěním veřejnost. Úspěšným luštitelům nabídli 2000 eur.
Celkem na radnici do Plougastelu-Daoulasu dorazilo 61 hypotéz. Kromě Francouzů se do soutěže zapojili také lidé z USA, Ruska, Brazílie či Thajska. Porota, ve které usedli historikové i starosta městečka Dominique Cap, nakonec označila za vítězné dva příspěvky. Ačkoli se podle Capa překlady liší, výsledný příběh je "velmi podobný". Podle obou totiž vznikl nápis jako připomínka tragické smrti blízkého člověka.
🕵️♀️🔍 💰 Finistère : une commune offre 2.000 euros à qui déchiffrera une mystérieuse inscription gravée sur un rocher de la presqu'île de Plougastel-Daoulas, datant vraisemblablement du XVIIIe siècle https://t.co/UAYb0jfYKF #AFP pic.twitter.com/raGFNscexG
- Agence France-Presse (@afpfr) May 8, 2019
Učitel angličtiny a odborník na keltské jazyky Noël René Toudic pracoval s domněnkou, že autor nápisu byl pologramotný muž žijící v 18. století, který hovořil bretonštinou. "Serge, který uměl špatně veslovat, zemřel loni, když jeho loď převrátil vítr," vytesal podle Toudika pozůstalý na skálu po smrti vojáka, který se jmenoval Serge Le Bris.
Druhý vítězný příspěvek do soutěže francouzského městečka zaslali historik a spisovatel Roger Faligot a umělec Alain Robet. Také podle nich je nápis v keltském jazyku z Bretaně, obsahuje ale i některá slova z velštiny. "Byl vtělením odvahy a radosti ze života... Byl zasažen a je mrtvý," píše se podle nich na skále.
Záhada pokračuje
Záhadný text je napsán latinkou, některá písmena jsou ale obráceně a jiná vzhůru nohama. Nápis obsahuje také přeškrtnuté písmeno O, které se vyskytuje například ve skandinávských jazycích. Kromě písmen je do skály vytesán také obraz lodi s plachtami a vesly a symbol srdce s křížem.
Podle starosty Capa vyhlášením výsledků soutěže hledání skutečného významu tajemného nápisu nekončí. "Udělali jsme ale velký krok kupředu," zdůraznil.