Obsloužit ve frontě ty, co přišli první? Omyl! Berte to odzadu

Relax
17. 8. 2015 06:20
Profesor z Univerzity v Dánsku Lars Peter Østerdal.
Profesor z Univerzity v Dánsku Lars Peter Østerdal.

Myslíte si, že když si přivstanete a dorazíte na místo konání/nakupování/odjezdu první, že se vám to vyplatí? Tak to si myslíte špatně. Opak je pravdou. Dánský průzkum prokázal, že je efektivnější (se nechat) obsluhovat od konce fronty. Říkáte si, že to musí být omyl? Čtěte dál a dozvíte se víc.

V dnešní online době je čekání ve frontě jednou z nejvíce frustrujících činností, ale i tak se to stále děje. Do klubu na koncert se dostane pouze a jen za podmínky, že vystojíte frontu. V případě Žižkovského divadla Járy Cimrmana se na představení ještě donedávna nešlo vměstnat jinak, než kempováním před divadlem s pořadovým lístkem, který se teprve po několika hodinách dal proměnit ve vytouženou vstupenku. To vše by se ale mohlo změnit. Anebo taky ne. Lidi jsou různí, jak pravil klasik. Není teda nikde napsáno, že aplikují nový poznatek správně. A propos umíte už zipovat?

Profesor z Univerzity v Dánsku Lars Peter Østerdal.Vše si lze obstarat přes chytrý telefon (i chytrý telefon), přesněji řečeno nejnovější iPhone společnosti Apple, jenže... Frontu na nejnovější typy si musíte pěkně vystát sami. Dánští vědci přišli s překvapivým řešením, které by mohlo nejen "jablíčkářům" pomoci. Jak? Vědci tvrdí, že by se tak stalo, kdyby byli první obsluhováni ti, kteří přišli jako poslední. Významně by to mohlo urychlit odbavování fronty.

Podle profesora Larse Petera Østerdala je běžný systém obsluhování sice intuitivní, ale vede ke tvoření fronty a prodlužování čekací doby. Výzkumníci ve svém pokusu brali v potaz situaci, kdy pokladny neotevřou v předem stanovený čas, takže lidé nemohou utvořit frontu. V reálu to platí třeba pro odbavení na letišti. Tam se nemůžete zařadit do fronty dřív, než je k vašemu letu "přiřazena" brána.

"Ti, kteří budou ve frontě první, jsou obslouženi jako první, pravděpodobně se ale také nejvíce načekají. To je ze všech možností asi ta nejhorší varianta," říká pro časopis ScienceNordi profesor Østerdala.

Vědci zjistili, že když tento zavedený systém převrátí, sníží se celková doba čekání. Není to však způsobeno rychlostí jakou jsou lidé obsluhování, ale změnou chování příchozích do fronty. Klíčové je taky to, že pokud není důvod být na místě první, lidé přichází v rozličné hodiny, což vede k zefektivnění služby.

V tradičním systému "kdo dřív přijde, ten dřív mele" mají lidé tendenci spěchat na otvíračku, což způsobuje frontu, daleko za nimi jsou lidé, co se trousí a ještě dál je pár "opozdilců", kteří se fronte snaží vyhnout úplně. Nikdo ale nechodí v době mezi počátečním shonem a pozdě příchozími.



Nicméně tento nový systém vyžaduje určité sociální předpoklady. Výzkumníci tak nepočítají s tím, že by se novinka uplatnila všude, například na akcích pořádaných na sportovním stadionu. Částečně také proto, že systém je vhodný právě tam, kde není stanovená otevírací doba apod. Aby to celé navíc fungovalo a zajistil se plynulý průběh "odbavování", je nutné, aby systém znali všichni účastníci provozu.

Je ale několik situací, kde by se systém "zádního" obsluhování mohl vyplatit. Například v online frontách, kam se lidé přidávají podle toho, jaký čas je pro ně nejvýhodnější. Vhodný by také mohl být pro letecké společnosti, a to především. Například společnost Aviation se systémem front zabývá dlouhodobě a v brzké době by odbavování odzadu chtěla zavést. Přesně tam, kde existuje kontrola řízení, by se totiž dal snadno uplatnit, což pro letecký provoz platí. S využitím klíče "posledního odbaveného" by se snadno snižovala doba zpožďování letadel.

Výzkumníci publikovali své výsledky v Debatních novinách Ekonomické a obchodní fakulty Univerzity v jižním Dánsku.

Autor: - mib -Foto: dailymail.co.uk, University of Southern Denmark

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ