Krásy české přírody mohou poznávat i zrakově postižení. Sérii vycházek pro ně připravila Česká společnost ornitologická za podpory ministerstva životního prostředí. Ornitologové při nich učí nevidomé poznávat hlasy přírody a zároveň se v pilotním projektu od zrakově postižených sami učí, jak podobné vycházky vést. První už se před týdnem konala v Praze, dnes v podvečer se do zpěvu ptáků zaposlouchají nevidomí ve Zlíně a následovat budou akce v Olomouci, Přerově a opět v Praze.
"Každý profesionální ornitolog i nadšený milovník přírody moc dobře ví, že znát a dobře rozlišovat hlasy ptáků je minimálně stejně důležité jako je poznávat v dalekohledu," podotkl Evžen Tošenovský z České společnosti ornitologické. Právě nevidomí a zrakově handicapovaní mají přitom v poznávání přírody jednu velkou výhodu - dokážou se daleko lépe soustředit na zvukové vjemy, lépe rozlišovat jemné detaily zvuků, a to je právě u ptáků a netopýrů nesmírně důležité pro jejich správné určení.
U netopýrů je podle Tošenovského akustické sledování a určování druhů podle zvuků dokonce ještě daleko důležitější. "Je k němu ovšem zapotřebí speciální technické vybavení - ultrazvukový detektor - a právě ten si budou moci nevidomí účastníci našich speciálních vycházek také vyzkoušet," přiblížil program vycházky Tošenovský, který se kromě ptáků zabývá i výzkumem a ochranou netopýrů.
Aktuální projekt vycházek pro nevidomé je pro ornitologickou společnost pilotní a propojuje popularizaci přírodních věd se sociální problematikou zrakově postižených. O exkurze do přírody za hlasy ptáků je mezi zrakově postiženými velký zájem. "První dva termíny těchto speciálních vycházek byly v předstihu plně obsazené," uvedla společnost v tiskové zprávě. "Budeme velmi vděční, pokud nás aktivní jednotlivci, ale i organizace pracující s nevidomými a zrakově postiženými kontaktují a pomohou nám naše vycházky co nejlépe připravit," sdělila Katarina Slabeyová, která má v ornitologické společnosti na starosti organizaci tradičních akcí pro veřejnost.
Na samotné vycházky pro zrakově postižené naváže workshop pro organizátory tradičních vycházek, zúčastní se ho i specialista na komunikaci s nevidomými. Pro zrakově postižené také ornitologové vytvoří terénní příručku pro určování ptáků v Braillově písmu.